featured

9 Ağustos 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

Brent petrolün varil fiyatı dün 86,17 dolar seviyesindeyken bugün yüzde 0,13 azalarak 86,05 dolara geriledi. Aynı anda Batı Teksas türü ham petrol ise 82,80 dolardan alıcı buldu.

Bu fiyat düşüşünde, küresel petrol talebine yönelik endişeleri artıran yavaşlayan ekonomik büyüme ve Çin’den gelen olumsuz ekonomik göstergeler etkili oldu. Çin’de üretici fiyatlarında süregelen düşüş ve tüketici fiyatlarındaki durgunluk deflasyon riskini artırdı. Temmuz ayında Üretici Fiyat Endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4, Tüketici Fiyat Endeksi ise yüzde 0,3 geriledi.

Çin’in petrol ithalatı temmuzda önceki aya göre yüzde 18,8 azalarak günlük 10,29 milyon varil olarak açıklandı. Bu olumsuz ekonomik veriler, seyahat döneminde talebin yavaşladığına işaret ederek petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskıladı.

Moody’s’in ABD’deki 10 küçük ve orta ölçekli bankanın kredi notunu düşürmesi ve 6 bankayı olası not indirimleri için incelemeye alması da bankacılık sektörüne ilişkin endişeleri artırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları da yatırımcılar tarafından takip ediliyor. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, sıkılaştırmada aşırıya kaçmak istemediklerini ve muhtemelen gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacaklarını belirtti.

Ayrıca, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ABD’de ham petrol arzının geçen hafta yaklaşık 4 milyon varil arttığını açıklaması da fiyatlardaki düşüşü hızlandırdı.

Bugün ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin resmi petrol stok verileri açıklanacak. Stoklarda artış beklenmesi durumunda petrol fiyatlarında düşüş devam edebilir.

Teknik olarak, Brent petrolde 86,13 ile 86,24 dolar aralığı direnç, 85,93 ile 85,84 dolar aralığı ise destek bölgesi olarak izlenebilir.

9 Ağustos 2023 – Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!