featured

SPK halka arz sonrası ceza yağdırdı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Girişim Elektrik Sanayi’nin (#GESAN) ilk halka arzdan elde ettiği geliri kullanımıyla ilgili yaptığı incelemeler sonucunda şirketin ve biri eski olmak üzere toplam dört yöneticisinin idari para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

SPK’nın haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kurul incelemeleri sonucunda, halka arzdan elde edilen fonun ayrı bir banka hesabında izlenmediği ve ilgili harcamaların yeterince belirtilmediği tespit edildi. Bu nedenle Girişim Elektrik’e 69 bin 783 lira idari para cezası uygulandı.

Ayrıca, sermaye artırımından elde edilen gelirin kullanımıyla ilgili yönetim kurulu raporu ve izahname belgesinde eksik ve yanıltıcı bilgilerin bulunması sebebiyle, Girişim Elektrik ile Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Behiç Harmanlı ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gökhan Öztürk’e toplamda 2 milyon 616 bin 846 lira idari para cezası verildi.

Son olarak, şirketin halka arz gelirinin bir kısmının Europower Enerji adına harcanmış olmasına rağmen denetim raporlarında bu bilgilere yer verilmemesi ve fon kullanım yerlerinin yanlış bildirilmesi nedeniyle Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Atanur Kazaz ve eski Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Mete Muzaffer Bıçaklıoğlu’na 121 bin 19 lira ceza uygulandı.

Bu gelişmelerin sonucunda, SPK’nın Girişim Elektrik ve dört yöneticisine toplamda 2 milyon 928 bin 667 lira idari para cezası verdiği belirtildi.

SPK halka arz sonrası ceza yağdırdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!