featured

SPK’dan usulsüzlüklere rekor ceza

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Esenboğa Elektrik ve Naturel Yenilenebilir Enerji ile ilgili usulsüz işlemlerin tespiti üzerine bir dizi ceza kararı aldı.

Haftalık bültenlerine göre, Esenboğa Elektrik Üretim’in ilk halka arzdan elde ettiği gelirin kullanım yerlerine dair yapılan inceleme sonucunda, şirketin sahibi dahil birçok kişiye idari para cezaları uygulama kararı aldı. Ayrıca, aynı gerekçeyle Naturel Yenilenebilir Enerji yöneticileri için de benzer ceza kararı verildi.

SPK’nın verdiği idari para cezasının gerekçesi, “Esenboğa Elektrik Üretim’in izahnamesinde yer alan fon kullanım yeri raporunda yazılmamış olmasına rağmen, izahnamenin Kurulca onaylanmasından kısa bir süre sonra fonun Şirket’in bağlı ortaklığı konumunda bulunan Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ (Margün Enerji)’ne kullandırılmış olmasının izahnamede yer alan bilgilerin yanlış, yanıltıcı ve eksik olduğu sonucunu doğurması” şeklinde belirtilmiştir. Söz konusu eylem, “II-5.1 sayılı İzahname ve İhraç Belgesi Tebliğ” düzenlemesine aykırıdır ve bu nedenle 640.442 lira idari para cezası uygulanmıştır. Şirketin sahibi Yusuf Şenel’e de aynı miktarda bir ceza verilmiştir.

Ayrıca, SPK, Uğur Yiğit ve Ziya Akbaş’a da aynı nedenle 51.236 lira idari para cezası uygulamıştır.

Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret şirketi için ise benzer bir durum tespit edilmiş ve “Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret AŞ’nin halka açılma izahnamesinde yer alan fon kullanım yeri raporunda yazılmamış olmasına rağmen, izahnamenin Kurulca onaylanmasından kısa bir süre sonra fonun Şirket’in bağlı ortaklığı konumunda bulunan Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’ye kullandırılmış olmasının izahnamede yer alan bilgilerin yanlış, yanıltıcı ve eksik olduğu sonucunu doğurması” gerekçesiyle şirkete ve sahibi Yusuf Şenel’e 478.846 lira para cezası verilmiştir.

Uğur Yiğit ve Ziya Akbaş’a da, benzer bir eylem nedeniyle 51.236 lira idari para cezası uygulanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
SPK’dan usulsüzlüklere rekor ceza
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!