featured

SPK Başkanı Gönül : 100’e yakın halka arz dosyası var

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Türkiye’de halka arzların hızla arttığı bir dönemde, kurulun önündeki halka arz dosya sayısının 100’e yaklaştığını belirtti. Gönül, yaptığı açıklamada, “100 başvuru var diye, gelecek sene 100 halka arza onay çıkmaz. Bu yılı 50 civarında bitiririz, gelecek yıl talebe bakar ona göre değerlendiririz” dedi.

Başkan Gönül, borsada hızla artan yatırımcı sayısını ve halka arzları değerlendirirken, dosyaların sayısının yanı sıra büyüklüklerine de dikkat çekti. En büyük halka arzın 6,8 milyar lira ile gerçekleştiğini belirten Gönül, bu alandaki talebin önemli bir gösterge olduğunu ifade etti. Ayrıca, büyük halka arzlarda talep ve eşit dağılım konularında dikkatli olunması gerektiğine vurgu yaptı.

SPK Başkanı ayrıca, Türkiye’deki borsa trendinin, temel yatırım bilgisine sahip olmayan binlerce kişinin bu alana yönelmesine neden olduğunu belirtti. Bu durumun, SPK’ye gelen şikayetlerin artmasına yol açtığını söyleyen Gönül, yatırımcılara profesyonel yardım alınması konusunda tavsiyede bulundu. Gönül, yatırımcıların hisse senetlerine yönelirken haber akışına, teknik ve temel analizlere odaklanmaları gerektiğini, bu konuda profesyonellerden destek almanın önemli olduğunu vurguladı.

SPK Başkanı Gönül : 100’e yakın halka arz dosyası var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!