featured

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 4 şirkete idari para cezası

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), son haftalık bülteninde halka açık şirketler arasında yer alan Gür-Sel Turizm ve Ersu Gıda dahil olmak üzere 4 şirkete para cezası uyguladığını duyurdu. İşte detaylar:

SPK’nın bültenine göre, Işıklar Enerji ve Yapı Holding (#IEYHO) bünyesinde bulunan halka açık olmayan bağlı ortaklıkları olan Işıklar İnşaat ve Işıklar Holding’e, IEYHO hisselerinde gerçekleştirdikleri pay satın alma işlemleri nedeniyle toplamda 1 milyon 280 bin 884 TL idari para cezası verildi. Bu ceza, her iki bağlı ortaklığa 640 bin 442 TL olarak uygulandı.

SPK’nın yaptığı incelemeler sonucunda, Gür-Sel Turizm (#GRSEL) şirketinin 31 Ağustos 2022 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınladığı özel durum açıklamasının zamanında yapılmadığı, eksik ve yanıltıcı bilgiler içerdiği ve reklam amaçlı kullanıldığı belirlendi. Bu nedenle Gür-Sel Turizm’e 209 bin 349 TL idari para cezası verildi. Söz konusu açıklamada, şirketin Almanya’da yeni bir işe başlayacağına dair bir bilgi paylaşılmış, ancak iş sözleşmesine ilişkin detaylar açıklanmamıştı.

Ersu Meyve ve Gıda (#ERSU) ile ilgili yapılan incelemelerde, şirketin Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde belirtilen bağımsız yönetim kurulu üyelerine ilişkin kriterlere aykırı davrandığı tespit edildi. Bu kapsamda Ersu Gıda’ya 69 bin 783 TL idari para cezası uygulandı.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 4 şirkete idari para cezası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!