featured

Rekabet Kurumu’ndan rekor para cezası

Rekabet Kurumu, rekor seviyede idari para cezası kesti. Rekabet Kurumu, Ekim 2018’de aldığı karara uymadığı gerekçesiyle EssilorLuxottica’ya 492 milyon 191 bin lira idari para cezası kesildi.

Rekabet Kurumu, 21 Ekim 2021’de alınan kararın ardından yürütülen kapsamlı soruşturma sonucunda hazırlanan rapora, ek görüşlere, elde edilen delillere, yazılı ve sözlü savunmalara dayanarak aksiyon aldı. EssilorLuxottica S.A.’nın Rekabet Kurulu tarafından 1 Ekim 2018 tarihinde bağlayıcı hale getirilen taahhütlere uymadığı tespit edildi ve bu nedenle 492 milyon 191 bin 132 lira tutarında idari para cezası verilmesine karar verildi.

Kurum aynı zamanda EssilorLuxottica S.A.’nın oftalmik lens ve oftalmik makineyi bir arada sunduğu sözleşmelerin ve diğer pazar eylemlerinin rekabeti sınırlayıcı bir nitelik taşıdığına hükmetti. Bu tür eylemlerin rakipleri dışladığı ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği tespit edildi. Bu bağlamda, Kurul, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesi gereği EssilorLuxottica S.A.’ya idari para cezası uygulanması gerektiğine de karar verdi.

Ancak önceki cezanın büyüklüğü (492 milyon 191 bin lira) nedeniyle, “ne bis in idem” yani “aynı suç için iki kez ceza verilemez” hukuki ilkesi çerçevesinde, yeni bir idari para cezasının verilmemesine karar verildi.

Rekabet Kurumu’ndan rekor para cezası

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!