featured

Memur-emekli zammında dördüncü toplantı

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerindeki zam konusundaki anlaşmazlığın ardından dördüncü kez toplanıyor. Geçtiğimiz hafta çalışmalarına başlayan Kurul’un, nihai kararı perşembe gününe kadar açıklaması gerekiyor.

Milyonlarca memur ve emekli, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun vereceği kararı büyük bir merakla bekliyor. Bu karar, memurların ve emeklilerin maaşlarını ve özlük haklarını doğrudan etkileyecek.

Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde taraflar arasında zam konusunda uzlaşma sağlanamaması sonrasında, yetkili konfederasyon Memur-Sen’in başvurusu üzerine Kamu Görevlileri Hakem Kurulu çalışmalarına geçtiğimiz hafta başladı.

26 Ağustos’ta başlayan Kurul, bugün dördüncü toplantısını gerçekleştirecek. Daha önce yapılan üçüncü toplantıda, özellikle zam oranı başta olmak üzere anlaşılamayan konuları ele aldı.

Maraton niteliğindeki toplantılar, zam oranları ve diğer talepler üzerinde uzlaşmaya varılabilmesi adına yoğun bir çaba gerektiriyor. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, pazar günü düzenlenen ikinci toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur Sendikaları Konfederasyonları temsilcilerini dinlemişti.

Memur-Sen, toplu sözleşme görüşmelerinin başlangıcından itibaren 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam talep etmişti. Buna karşılık Kamu işveren heyeti, 2024 yılı için toplam yüzde 25, 2025 yılı için ise toplam yüzde 11 zam teklif etmişti.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, bugün saat 14.00’te dördüncü kez toplanacak. Toplantılar 31 Ağustos tarihine kadar sürecek ve son kararın bu tarihte açıklanması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Memur-emekli zammında dördüncü toplantı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!