featured

Merkez Bankası’ndan dijital para açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, dijital para çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erkan, yılın son enflasyon raporunu sunmak amacıyla düzenlediği basın toplantısında dijital para projelerinin mevcut durumu hakkında kapsamlı bilgi verdi.

Erkan, basın toplantısında TCMB’nin dijital para projelerinin ilerleyişini açıklarken, “Dijital para 1. faz çalışmaları raporunu yıl sonuna kadar yayımlamayı planlıyoruz.” dedi. Bu önemli açıklamayla TCMB’nin dijital para konusundaki kararlılığını vurgulayan Erkan, dijital para projelerinin hızla ilerlediğini belirtti.

Ayrıca, ikinci fazın 2024 yılında başlayacağını belirten Erkan, bu aşamada projenin hukuki ve iktisadi güvenlik yönlerinin ele alınacağını ifade etti. TCMB Başkanı, dijital paraların yalnızca Dijital Türk Lirası’nın basılmasıyla sınırlı olmadığını ve teknolojinin kalitesinin ve ihraç edilebilirliğinin büyük bir öneme sahip olduğunu da vurguladı.

Erkan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Sadece Dijital Türk Lirası çıkarmaktan ziyade teknolojinin kalitesi, ihraç edilebilir olması da çok önemlidir. Hem kendi insan gücümüz hem iş birliklerimizle birlikte dinamik ve kaliteli bir teknolojinin oluştuğunu belirtmek isterim.” Dijital para projeleri, Türkiye ekonomisinin geleceğinde önemli bir rol oynamaya aday gibi görünüyor.

Merkez Bankası’ndan dijital para açıklaması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!