featured

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti : İşte asgari ücret ve emekli zammı için yeni rakamlar

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58’den yüzde 65’e çıkardı. Bu değişikliğin ardından emekli ve asgari ücretli için beklenen zam oranı da yüzde 45 olarak gözüküyor. Bu orana göre asgari ücret 16 bin 532 lira seviyesine yükselecekken, en düşük emekli maaşı da 10 bin 875 liraya çıkacak.

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği emekli ve asgari ücret zammı, enflasyon verilerine bağlı olarak şekilleniyor. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 65 olarak revize etmesi, bu zamların belirlenmesinde kritik bir rol oynuyor. Yüzde 45’lik zam oranıyla, asgari ücretli ve emeklilere yapılacak artışlar oldukça önemli.

Temmuz ayında verilen yüzde 25’lik zamın ardından, emeklilerin en düşük maaşı 7.500 TL olarak kalmıştı. Hükümet, bu duruma bir çözüm olarak bir seferliğe mahsus olmak üzere 5 bin lira ikramiye ödemesi yapma kararı aldı. Geçim sıkıntısı yaşayan milyonlarca emekli, ocak ayında yapılacak zam ile ilgili umutlu bekliyor.

Emekli ve asgari ücretli vatandaşların zammı, enflasyon verilerine dayalı olarak hesaplanıyor. Temmuz, ağustos ve eylül aylarını içeren 3 aylık enflasyon yüzde 25.11 olarak açıklanmıştı. Ancak ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon rakamları da dikkate alındığında 6 aylık enflasyon oranı netleşecek ve maaş zamları kesinleşmiş olacak.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, bugün yılın son enflasyon raporunu açıkladı ve yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58’den yüzde 65’e yükseltti. Bu tahmine göre 6 aylık enflasyon oranı yüzde 38 olacak ve refah payı eklenerek asgari ücret ve emeklilere yapılacak zam oranı yüzde 45’e ulaşacak.

2024 yılında uygulanacak yüzde 45’lik zam, emekliler ve asgari ücretlilere önemli bir artış getirecek. Buna göre en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 7 bin 500 liradan 10 bin 875 liraya yükselecek. Aynı dönemde asgari ücret de 11 bin 402 liradan 16 bin 532 liraya yükselecek.

https://filmizle.movie/servet-operasyonu-izle

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti : İşte asgari ücret ve emekli zammı için yeni rakamlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!