featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Merkez Bankası açıkladı: Konut fiyatları yüzde 94 arttı

Merkez Bankası açıkladı: Konut fiyatları yüzde 94 arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılı Temmuz ayına ait Konut Fiyat Endeksi’ni (KFE) açıkladı. Bu verilere göre, Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla KFE’de yüzde 7,3’lük bir artış kaydedildi. Aynı dönemi geçen yılın Temmuz ayıyla karşılaştırdığımızda ise KFE nominal olarak yüzde 94,7 artış gösterdi. Reel olarak hesaplandığında ise bu artış yüzde 31,2 olarak kayıtlara geçti.

Konut Fiyat Endeksi (KFE), Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanıyor ve 2017 yılı baz alınıyor. 2023 yılı Temmuz ayında KFE, bir önceki aya göre yüzde 7,3 artarak 988,5 seviyesine ulaştı.

Aynı dönemi geçen yılın Temmuz ayıyla karşılaştırdığımızda ise KFE’deki artış oldukça belirgin. Yüzde 94,7’lik nominal artışın yanı sıra, reel olarak da yüzde 31,2’lik bir artış kaydedildi.

Ayrıca, İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerine baktığımızda, 2023 yılı Temmuz ayında bu büyük şehirlerde de artışlar yaşandı. İstanbul’da KFE yüzde 6,8, Ankara’da yüzde 8,1 ve İzmir’de yüzde 5,5 arttı. Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise bu şehirlerdeki endeks değerleri sırasıyla İstanbul’da yüzde 82,7, Ankara’da yüzde 105,2 ve İzmir’de yüzde 97,1 artış gösterdi.

Merkez Bankası açıkladı: Konut fiyatları yüzde 94 arttı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!