featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Hazine, iki tahville 36,5 milyar TL borçlandı

Hazine, iki tahville 36,5 milyar TL borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Eylül iç borçlanma takvimi kapsamında iki farklı tahvil ihracına devam etti. Toplamda 36,5 milyar TL’lik bir borçlanma gerçekleştirildi.

İlk olarak, 7 yıl vadeli değişken faizli ve 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvili ile 10 yıl vadeli yüzde 8,90 sabit kupon ödemeli devlet tahvili yeniden ihrac edildi. Bu iki tahvil türünün toplamda 11 milyar TL’lik borçlanma sağlandı.

7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihracında 3,84 milyar TL’lik teklife karşılık, 1,55 milyar TL’lik bir satış gerçekleşti. Bu tahvilin ihaledeki dönemsel faiz oranı yüzde 8,90 olarak belirlendi.

Aynı zamanda, 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ihracında 27,2 milyar TL’lik teklife karşılık, 9,43 milyar TL’lik bir satış gerçekleşti. Bu tahvilin ihaledeki bileşik faiz oranı yüzde 28,12 oldu.

İhale öncesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı toplamda 25,5 milyar TL borçlanma sağladı. Bu borçlanma, 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ile 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ihracı öncesinde piyasa yapıcıları ve kamuyu içeren bir süreçte gerçekleştirildi.

7 yıllık değişken faizli tahvilin ihracı öncesinde piyasa yapıcılarından gelen teklifler 3,9 milyar TL’yi bulurken, satış tutarı 2 milyar TL olarak kayıtlara geçti. Bu tahvil türünde kamuya 7 milyar TL satış gerçekleştirildi.

Aynı şekilde, 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ihracı öncesinde piyasa yapıcılarından gelen teklifler 23,7 milyar TL’yi aştı ve satış tutarı 15 milyar TL olarak belirlendi. Bu tahvilin kamuya satışı ise 1,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Hazine, iki tahville 36,5 milyar TL borçlandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!