featured

Memur zammında iki aylık enflasyon farkı netleşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ve Ağustos aylarına ilişkin enflasyon verilerini açıkladıktan sonra, memur ve memur emeklisi maaşlarındaki iki aylık enflasyon farkı netlik kazandı. Bu gelişme sonrasında Ocak ayındaki memur ve memur emeklisi maaşları için tahminler de yapılmaya başlandı.

TÜİK’in verilerine göre, Ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık bazda %58,94 artış gösterdi ve aylık bazda %9,09 yükseliş kaydetti. Temmuz ayında ise TÜFE, aylık bazda %9,49 artış göstererek yıllık bazda %47,83 artmıştı.

Bu verilere dayanarak, memurlar ve memur emeklileri için iki aylık enflasyon farkı kesinleşti ve %12,73 olarak hesaplandı. Toplu sözleşme gereği %15’lik zam ile birleştirildiğinde, memurlar ve memur emeklilerinin iki aylık artış oranı %29,63’e ulaştı. Ayrıca, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de %19,44’lük iki aylık artış kesinleşti.

Bu artışlara ek olarak, dört aylık enflasyon oranı da eklenmelidir. Merkez Bankası, 2023 yılı enflasyon tahminini %58 olarak açıklamış, ancak tahmin aralığını %54 ile %62 arasında belirlemişti.

Eğer 2023 yılı enflasyonu %58 olursa, altı aylık enflasyon %31,92 olacaktır. Bu durumda, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon artışı yaşanacaktır. Ancak, eğer 2023 yılı enflasyonu %62’yi bulursa, altı aylık enflasyon %35,25 olacaktır. Bu senaryoda, memur ve memur emeklilerinin artış oranı %40’ları bulabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Memur zammında iki aylık enflasyon farkı netleşti
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!