featured

Memur ve memur emeklileri için kritik gün

Memur-Sen, maaşlarla ilgili önemli bir beklenti olan 30 bin liralık taban ücret talebini dile getirmeye hazırlanıyor.

Gelecek iki yıl boyunca memur ve memur emeklilerinin maaş artışlarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde, bugün oldukça kritik bir aşamaya geliniyor. Hükümetin önerdiği zam oranlarının bugün netleşmesi bekleniyor.

Toplu sözleşme görüşmeleri, yaklaşık 4 milyon memur ve 2.5 milyon memur emeklisini kapsıyor. 1 Ağustos’ta başlayan takvime göre, 11 farklı hizmet koluna dair öneriler ve memurların genel talepleri üzerine ön görüşmeler gerçekleştirildi. Ana müzakere aşamasında ise genel talepler ile komisyon raporları masaya yatırıldı.

Bugünkü temaslar, hükümetin memur ve memur emeklileri için önerdiği zam oranlarının şekillenmesi için ayrıldı. Hükümetin, maaş artış taleplerine nasıl bir yaklaşım göstereceği bugün açıklanacak. Ardından, memurlarla hükümet arasında pazarlık süreci başlayacak.

Memur-Sen, en düşük memur maaşlarının bekar çalışanların da kayıp yaşamayacağı bir şekilde ayarlanması gerektiğini savunuyor. Bu doğrultuda, Memur-Sen, 22 bin lira taban ücret talebinin yerine, maaşlarda asgari 30 bin liralık bir taban ücret talebi sunacak.

Kamu çalışanlarını temsil eden Memur-Sen, toplu sözleşme döneminde üçer aylık periyotlarla zam yapılmasını öneriyor. 2024 yılı için toplamda %70 zam talep eden Memur-Sen, bu oranın birinci üç ay için %35, ikinci üç ay için %10, üçüncü üç ay için %15 ve dördüncü üç ay için %10 şeklinde bölüştürülmesini istiyor. 2025 yılında ise toplamda %40 zam isteyen Memur-Sen, bu oranı altışar aylık dönemler halinde %25 ve %15 olarak öneriyor.

Memur ve memur emeklileri için kritik gün

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!