featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. 14 Ağustos 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

14 Ağustos 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

Uluslararası piyasalarda, Brent petrolün varili 85,79 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Cuma gününü 86,81 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolünün varil fiyatı, bugün saat 09.06 itibarıyla önceki kapanışa göre %1,17 düşüşle 85,79 dolara geriledi. Aynı anda, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 82,16 dolar fiyatla alıcı buldu.

Bu fiyat düşüşündeki etkenler arasında, Çin ekonomisine dair endişelerin ve doların değer kazanmasının rolü bulunuyor. Dolar endeksi, yeni haftaya yükselerek başladı ve bugün 102,8 puanla son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD dolarının diğer para birimlerine karşı güçlenmesi, dolara endeksli petrolü diğer para birimleri kullanarak alan alıcılar için maliyetli hale getiriyor. Bu durum, alımların azalmasına ve petrol fiyatlarının düşmesine yol açıyor.

Geçtiğimiz hafta Çin’de açıklanan verilere göre, temmuz ayında başlıca sanayi ham maddelerinin ithalatında düşüş yaşandı. Bu durum, ülkedeki ekonomik toparlanmanın hassasiyetine işaret ediyor.

Çin Gümrükler Genel İdaresi’nin verilerine göre, dünyanın en büyük ham petrol, demir, çelik, bakır ve kömür ithalatçısı olan Çin, bu ürünlerdeki ithalatını 7 ayda azalttı.

Ayrıca, ABD’de geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre, temmuz ayı üretici enflasyonu beklentilerin üzerinde geldi. Bu durum, enflasyon endişelerini artırarak petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

Uzmanlara göre, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelesine dair işaretler, yeni bir faiz artırımı olasılığını güçlendiriyor.

Yatırımcılar, Fed yetkililerinin açıklamaları ve çarşamba günü açıklanacak olan Fed toplantı tutanaklarına odaklanmış durumda.

Teknik analize göre, Brent petrolün direnç bölgesi 86,51 – 86,83 dolar aralığında, destek bölgesi ise 85,16 – 84,48 dolar aralığında olarak gözlemleniyor.

14 Ağustos 2023 – Brent petrol kaç dolar oldu?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!