featured

İhracata yeni kredi paketi

Türkiye’nin önde gelen bankalarının desteklediği ve toplamda 1 milyar dolarlık kaynağı içeren güçlü bir kredi paketi, ihracatçı firmaların daha uygun maliyetli finansman kaynaklarına erişimini sağlayacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Garanti BBVA, Akbank, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Denizbank, TEB ve Odeabank arasında imzalanan anlaşma, Türkiye ekonomisinin temel taşlarından olan ihracatçılara yönelik özel bir kredi paketini duyurdu. Birlik üyesi şirketler, kendi ihracat gelirlerini anlaşmalı bankalara yönlendirdikleri takdirde, kredi vadeleri belirli süreler boyunca uzatılabilecek. Bu bağlamda, kullanıcının vade süresini belirleyici olarak etkileyeceği kredi paketi “Vade(SİZ) İhracat Kredi Paketi” adını taşıyor. İhracatçı firmalar, azami 5 milyon dolar veya 100 milyon TL’ye kadar olan uygun maliyetli ihracat kredisi fırsatlarından yararlanabilecekler.

Firmalar, tercihlerine göre rotatif veya taksitli kredi seçeneklerinden birini seçebilecekler. Rotatif kredi seçeneği, 12 aylık bir başlangıç ​​süresi ile başlar ve şirketler, azami kredi tutarları kadar ihracat gelirlerini anlaşmalı bankalara yönlendirdikleri takdirde, vade sürelerini maksimum 36 aya kadar uzatabilecekler. Bu yaklaşım, tek seferlik kredi kullanımı yerine sürekli finansal destek akışını sağlamayı amaçlamaktadır. Taksitli kredi seçeneğinde ise vade süresi en fazla 24 ay olacak.

Toplantıya Katılan Önemli İsimler

 • Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar
 • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe
 • Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih
 • Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan
 • İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran
 • Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran
 • Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz
 • Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan
 • QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Engin Turhan
 • Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aydoğdu
 • TEB Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yenidoğan
 • Odeabank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Demiröz

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “TİM aracılığıyla ihracatçılarımıza yeni bir finansman desteği sunuyoruz. 11 bankanın katkı sağladığı bu 1 milyar dolarlık kredi paketi ile ülkemizin ekonomik lokomotiflerinden biri olan ihracatçılarımızın finansal erişimini kolaylaştıracağız.”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise yeni kredi paketini değerlendirirken şunları söyledi: “Kalıcı refah artışını sağlamak adına ihracata öncelik vereceğiz. 2024 yılında dezenflasyon ve yapısal dönüşüm hız kazanacak. İç talebin yavaşlayacağı bir döneme gireceğiz.”

İhracata yeni kredi paketi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!