featured

Kur farkı zararında süre uzatıldı

Ticaret dünyasında önemli bir gelişme yaşandı. Sermaye kaybı yaşayan veya borçlu şirketlerin mali durumlarını değerlendirirken göz önüne alınmayan bazı unsurların süresi uzatıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 376’ncı Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yeni tebliğ, sermaye kaybı yaşayan veya borçlu şirketlerin mali durumlarının hesaplanmasında önemli bir etken olan kur farkı zararlarına ilişkin önemli değişiklikler getiriyor.

Daha önce, sermaye kaybı yaşayan veya borçlu şirketlerin mali durumlarının hesaplanmasında, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı zararları ile 2020 ve 2021 yıllarında tahakkuk eden bazı giderler göz ardı ediliyordu. Ancak, yeni tebliğ ile bu uygulamanın süresi 1 Ocak 2025’e kadar uzatıldı.

Öncesinde, bu düzenleme 1 Ocak 2024’e kadar geçerliydi. Şimdi, şirketler, mali durumlarını hesaplarken daha fazla zamanları olacak. Bu uzatma, sermaye kaybı yaşayan veya borçlu şirketlerin daha iyi bir finansal pozisyon elde etmelerine yardımcı olabilir.

Kur farkı zararında süre uzatıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!