featured

Brent petrol kaç dolar oldu? 31 Ekim 2023

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 86,78 dolar seviyesinde işlem görüyor. Dünkü yüksek değeri olan 88,94 dolara kadar ulaşan Brent petrol, günü 86,35 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise Brent petrolün varil fiyatı, önceki kapanışa göre yüzde 0,50 artışla 86,78 dolar olarak kaydedildi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 82,83 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Gazze Şeridi’ne yönelik İsrail ordusunun 24 gündür devam eden hava, deniz ve kara saldırıları, piyasalarda arz endişelerine yol açmaya devam ediyor. İsrail-Filistin çatışmasının, bölgedeki diğer büyük petrol üreticilerine sıçraması ihtimali küresel petrol arzını olumsuz etkileyebileceği ve yıl sonuna kadar beklenen arz açığını daha da artırabileceği endişesiyle fiyatlar üzerinde etkili oluyor.

Ayrıca, piyasa katılımcıları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günkü para politikası kararlarını bekliyor. ABD’de beklentilerin üzerinde gerçekleşen makroekonomik veriler sonrasında, Fed’in politika faizlerini beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde tutma eğiliminde olduğu endişeleri artıyor. Bu nedenle, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de talep endişeleri, petrol fiyatlarının yükselişini sınırlıyor.

Brent petrolün teknik analizinde ise 86,87 ile 87 dolar aralığının direnç, 86,43 ile 86,34 dolar aralığının ise destek bölgeleri olarak dikkate alındığı belirtiliyor.

Brent petrol kaç dolar oldu? 31 Ekim 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!