featured
  1. Haberler
  2. Kripto Para
  3. Kripto yasası Meclis’e geliyor

Kripto yasası Meclis’e geliyor

Yerel seçimlerin sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemi, nisan ayında önemli kanun tekliflerini ele alacak. Bu süreçte, AK Parti’nin öncülüğünde kripto varlıklara dair kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunulması planlanıyor. Söz konusu teklif, komisyon görüşmelerinin ardından TBMM Genel Kurulu’nun gündemine taşınacak.

Ayrıca, enerji ve turist rehberliği alanlarında düzenlemeler içeren iki ayrı kanun teklifi de TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Enerji alanında, Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile yerli üretim ve ithal edilen doğal gazın LNG olarak dünya piyasalarına sunulması sağlanacak. Ayrıca, enerji verimliliğini artırmak amacıyla hazırlanan projelere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirli bir oranda destek sağlanacak ve yenilenebilir enerji kaynak alanlarında imar planı yapılmaksızın enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Diğer yandan, Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile turist rehberliği alanında önemli düzenlemeler yapılacak. Türkçe turist rehberi olabilmek için yabancı dil yeterlilik belgesi koşulunu sağlayamayanlar için yeni şartlar getirilecek ve turist rehberliği eğitim programına katılma zorunluluğu kaldırılacak. Seyahat acentelerinin müşterilerini yönlendirdikleri işletmelerde menfaat temin etmeleri durumunda belgeleri iptal edilip belirli bir süre seyahat acenteliği yapamamaları gibi yeni düzenlemeler de öngörülüyor.

Kripto yasası Meclis’e geliyor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!