featured

Kredi kartında takibe düşenler sayısı arttı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından paylaşılan son verilere göre, bireysel kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle yasal takibe düşen kişi sayısı Ocak – Temmuz döneminde gerilemişken, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15,4 artış gösterdi.

Bankalar Birliği’nin sağladığı verilere göre, Temmuz ayında bireysel kredi taksitlerini ödeyemeyenlerin oranı yüzde 14 artarken, bireysel kredi kartı ödemelerini yapamayanların oranı yüzde 23 artış gösterdi.

Önceki yılın aynı döneminde yasal takibe düşen bireysel kredi veya kredi kartı borcu olan kişi sayısı 156 bin iken, 2023 yılı Temmuz ayında bu sayı 180 bine yükseldi. Kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe düşenlerin sayısı ise 2023 Temmuz ayında 96 bin 409 olarak kaydedildi. Geçen yıl aynı ayda bu rakam 77 bin 747 idi, bu da kredi kartı borcundan kaynaklanan yasal takiplerde yüzde 23’lük bir artış olduğunu gösteriyor.

Bireysel kredi borcu nedeniyle yasal takibe düşen kişi sayısı ise aynı dönemde 113 bin 925 oldu; geçen yılın aynı ayında bu sayı 99 bin 896 olarak kaydedilmişti.

2023 Temmuz itibariyle, negatif nitelikli bireysel kredi bakiyeleriyle ilgili olarak yapılan açıklamada, “Risk Merkezi verilerine göre, Temmuz 2023 itibarıyla bireysel kredi kartları da dahil olmak üzere bireysel kredilerde tasfiye edilecek alacaklar bir önceki yıla göre yüzde 26 artarak 40 milyar TL’ye ulaştı” ifadelerine yer verildi.

Yıllık bazda bakıldığında, yasal takibe düşenlerde bir azalma yaşandı. TBB’nin açıklamasına göre, Ocak-Temmuz 2023 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre bireysel kredi veya kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe düşen kişi sayısı yüzde 22 azalarak 752 bin kişi oldu.

Kredi kartında takibe düşenler sayısı arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!