featured

Asgari ücrette zam hesabı değişti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağı açıklaması, asgari ücrette beklenen zam hesaplarını değiştirdi.

2023 yılı sonuna ilişkin yüzde 65 olarak açıklanan enflasyon tahmininin, bu yılın asgari ücret artışını da etkileyeceği öne çıkıyor. Özellikle ocak zammı için 2 rakamı önemli bir referans haline geldi. Eğer zammın enflasyon tahminine göre yapılması kararlaştırılırsa, asgari ücretin 15.707 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Ancak memur zammı referans alınırsa, bu rakamın 17.041 TL’ye çıkabileceği ifade ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde artık ücret artışlarının hedef enflasyona göre belirleneceğini duyurdu. Bu açıklama sonrasında, Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında yer alan 2023 yılı sonu enflasyon oranı ve 2024 yılı enflasyon tahmini, Asgari Ücret Komisyonu’nun Aralık ayında yapacağı toplantılarda önemli bir referans haline gelecek. Yeni hesaplamalar, refah payı hariç 15.707 TL ve 17.041 TL rakamlarına odaklanıyor.

Bu yeni düzenleme, asgari ücret artışlarının yanı sıra memur ve emekli zamlarını da içeriyor. Ocak 2024 zammı için hesaplama sistemi değişiyor ve ücretlerin enflasyon karşısında erimesinin önüne geçiliyor. Zamlar, enflasyon oranlarının üzerine bir artış ve refah payı eklenerek belirleniyor. Ayrıca, gelir vergisi dilimleri için yapılacak düzenlemelerle çalışanların vergi yükü hafifletiliyor.

Bu çerçevede, OVP’de yer alan 2023 yıl sonu enflasyon tahmini, bu yılki asgari ücret artışlarını da etkileyerek önemli bir rol oynuyor. Ocak 2024 zammı için 2 aylık kesin enflasyon rakamları da açıklandı. Temmuz ayında yüzde 9,49 ve Ağustos ayında yüzde 9,09 olarak gerçekleşen enflasyon, 2 aylık dönemde yüzde 19,44 seviyesine ulaştı.

Buna göre, Ocak ayına kıyasla net asgari ücret 2.895 TL artarak 8.506 TL’den 11.402 TL’ye yükseldi. Ancak OVP’deki yılsonu enflasyon tahmini baz alındığında, yeni asgari ücret zammı için 15.707 TL rakamı öne çıkıyor. Memur zammı referans alındığında ise yeni asgari ücretin 17.041 TL’ye yükselme olasılığı bulunuyor.

Asgari ücrette zam hesabı değişti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!