featured

Kredi kartı ve kredilere yeni önlemler geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, Kredi kartı harcamaları ve kredilerle ilgili yeni kısıtlamaların önünü açan ilk sinyallerin Ortalama Vadeli Program (OVP) kapsamında verildiğini belirtti. Kredi kartlarında ödenmeyen bakiyelerin azaltılması ve taksit sayılarının sınırlanması hedefleniyor.

Buna ek olarak, kredi kartları ve kredilerle ilgili yeni kısıtlamaların getirileceği bilgisi de kamuoyuna yansıdı. Merkez Bankası verilerine göre, 1 Eylül itibarıyla yıllık dönemde kredi kartı harcamalarında büyük bir artış yaşandı. Bu artış yüzde 139.85’e ulaştı. Özellikle market ve alışveriş merkezlerinde yapılan harcamalarda yüzde 101.75’lik bir artış kaydedildi. Bu nedenle, kredi kartlarının ödenmeyen bakiyelerinin azaltılması gerektiği düşünülüyor ve taksit sayılarının sınırlanması da gündemde.

Ayrıca, bankaların kredi kartı limitlerine sınırlamalar getirilmesi planlanıyor. Kredi kartlarında asgari ödeme tutarlarının artırılması da gündemde, bu konuda bankaların kısa süre içinde adımlar atması bekleniyor.

Kredi kartı taksit uygulamaları da değişecek. Bazı alanlarda taksit seçenekleri ortadan kaldırılacak, diğer alanlarda ise taksit sayıları azaltılacak. Ayrıca, 1 Eylül itibarıyla kredi kartlarında azami gecikme faiz oranı yüzde 3,11 olarak güncellendi. Bu oran daha önce yüzde 2,43’tü. Nakit çekme işlemlerinde uygulanacak azami akdi faiz oranı da yüzde 2,89’dan yüzde 3,57’ye yükseltildi.

kredi kartı ve kredilere yeni önlemler geliyor 1

Geçtiğimiz ay, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredileri için sınırlamalar getirmişti. Bakan Şimşek’in açıklamalarının ardından, kredilerle ilgili miktar bazında yeni sınırlamaların da gündemde olduğu tahmin ediliyor.

kredi kartı ve kredilere yeni önlemler geliyor 2

Bakan Şimşek, “Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz. Başkasının parasıyla, krediyle, kartla zenginlik olmaz.” şeklinde konuşarak krediyi ciddi biçimde sınırlayacaklarını vurguladı.

Kredi kartı ve kredilere yeni önlemler geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!