featured

EYT’den hala maaş alamayanlar dikkat

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası kapsamında emekliliğe hak kazananların sayısı 2 milyonu aştı. Ancak, mart ayından bu yana başvurup aylık bağlanmayanların çoğunun eksik primleri, tescil sorunları veya SGK’ya borçları bulunuyor. Bu sorunla karşılaşanların ne yapması gerektiğine dair bazı önemli bilgiler şunlar:

  • E-devlet üzerinden “EYT evrak beklemede, dosya kaldırıldı” yazısıyla karşılaşanlar, durumlarını sorgulamak ve eksiklerini gidermek için Alo 170 üzerinden başvuruda bulunmalılar.
  • EYT’den yararlanmak isteyenler, başvurularını internet üzerinden, posta yoluyla ve doğrudan SGK merkezlerine yapabilirler. Ancak, yıl ve prim koşullarının tamamlanmamış olması başvuruların kabul edilmediği anlamına gelir. Ayrıca, SGK’ya olan borçlar ödenmedikçe emeklilik işlemi yapılamaz.
  • Borçlar ödendikten sonra emekli aylığı bağlanır. Ancak, işlemleri devam eden ve aylığı henüz bağlanmayan EYT’liler arasında farklı kurumlarda hizmetleri bulunanlar da vardır. Farklı iller ve sosyal güvenlik merkezleri arasındaki yazışmalar ve dosyaların tespiti nedeniyle işlemler zaman alabilir.
  • Dosyalar bulunur, hizmetler birleştirilir, yazışmalar yapılır, eksikler giderildikten sonra emekli aylığı bağlanır. Dosya veya başvuruyla ilgili sorun yaşayanların SGK müdürlüklerine başvurmaları önemlidir.

EYT yasasına göre, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar, yaş koşulu olmaksızın emekli olma hakkına sahiptirler. Koşullar ne zaman tamamlanırsa, o tarihten itibaren emekli aylığı talep edilebilir.

Mevcut sistemde, EYT yasası kapsamında başvurulan aydan sonraki aybaşından itibaren aylıklar ödenir. Koşulları tamamlayacak kişilerin sayısı arttıkça, önümüzdeki yıllarda toplamda 4.5 milyon EYT’linin emeklilik hakkı kazanması beklenmektedir.

Ayrıca, kısmi veya yarı zamanlı çalışanlar için primlerin tamamlanabilmesi için belirli koşullar ve süreçler bulunmaktadır. GSS borcu olanlar, SSK ve Emekli Sandığı kapsamındaki sigortalılar için emekli aylığı bağlanmasına engel teşkil etmezken, Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların GSS borcunu ödemeleri gerekmektedir.

Son olarak, EYT başvurusu ve emekli aylığı bağlama işlemlerinde yaş ve prim süreleri dikkate alınmalıdır. Uzun vadeli sigortada başlangıç yaşının 18 olduğu unutulmamalıdır. Başvurularda SSK’lılar önde gelirken, Bağ-Kur’lular da sıkça başvuruda bulunan gruplardan biridir. Emekli Sandığı mensubu memurlar arasında ise EYT talebi düşük bir oranda görülmektedir.

EYT’den hala maaş alamayanlar dikkat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!