featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kredi kartı limitlerinde yeni dönem

Kredi kartı limitlerinde yeni dönem

Bankalar, Orta Vadeli Program’da (OVP) kredi kartlarına yönelik yapılacak olan kısıtlamaların haberi üzerine hızla adım atmış durumda. Özellikle yüksek limitli kredi kartı sahipleri, kart limitlerinin düşürüldüğüne dair bildirimler alıyorlar. Bu gelişmenin yanı sıra, kredi kartı limitlerini artırmak da artık eskisine göre daha zor bir süreç haline geldi.

Önceki dönemlerde, kredi kartı limit artırım talepleri oldukça basit bir şekilde karşılanıyor ya da belirli aralıklarla bankalar tarafından otomatik olarak gerçekleştiriliyordu. Ancak son zamanlarda, limit artırımı talep eden müşterilerin gelir durumları daha titiz bir şekilde inceleniyor. Özellikle yabancı bankalar, limit artırımı için gelir belgesi talep ediyorlar ve bu belgelerin yabancı dilde olması durumunda yeminli tercümandan çeviri talep ediyorlar. Limit artırım talepleri, bu prosedürlerin tamamlanmasının ardından değerlendiriliyor.

Ayrıca, geçmişte yasal düzenlemelerle belirlenen kredi kartı limit sınırları, son dönemde bazı kartlarda aylık gelir miktarını aşmayacak şekilde belirleniyor. Bu durumda olan tüketiciler, limit artırımı için bankalarıyla iletişime geçmek zorunda kalıyorlar.

Kredi kartı limitlerinin sınırlanması nedeniyle alışverişlerini tamamlayamayan müşterilere ise sanal kartlar gibi alternatif çözümler sunuluyor. Bu sanal kartlar, internet bankacılığı üzerinden kolayca başvurulabilen ve kullanıcıların kendi limitlerini belirleyebileceği pratik bir çözüm sunuyorlar.

Son olarak, yurtdışı harcamalarına getirilen taksit sınırlamaları da kredi kartlarıyla ilgili gündemde olan bir konu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtdışı harcamalarda kredi kartıyla taksitli ödeme yapmanın yasaklandığını açıkladı. Ancak bazı bankalar, özellikle havayolu harcamalarında taksit uygulamayı sürdürdüler ve KKTC dışındaki ülkeler için yurtdışına uçak bileti alan müşterilere faizsiz 4 aya kadar taksit imkanı sunmaya devam ediyorlar.

Kredi kartı limitlerinde yeni dönem

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!