featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. JP Morgan’dan yatırımcılarına TL tavsiyesi

JP Morgan’dan yatırımcılarına TL tavsiyesi

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, Türk lirasındaki artışa dikkat çeken bir tavsiyeyle yatırımcılarını bilgilendirdi. JP Morgan’ın yatırımcılara ilettiği bilgi notunda, Türkiye’deki gelişmelere ilişkin detaylı bir değerlendirme yer aldı.

Zorlu makroekonomik koşullara rağmen, Türkiye’de ortodoks ekonomi politikalarına geçişin kararlı bir şekilde devam ettiği belirtilen bilgi notunda, piyasa beklentilerine rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son toplantısında politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25’e yükselttiği vurgulandı. Bu hamlenin, siyasi destekle yapıldığına işaret edildi.

Bilgi notunda, JP Morgan’ın model portföyüne “TL ağırlık artır” pozisyonu eklediği ifade edilerek, “Temmuz başında opsiyonlarda TL uzun pozisyonu almıştık. Şimdi risk/ödül dengesinin, doğrudan TL alımına yönelik olduğunu düşünüyoruz” denildi.

Ayrıca, bilgi notunda yetkililerin dolar/TL kurunu yükseltmeyeceği konusunda güvence verdiği ve analizlerin Türk lirasının değerinin uygun ve rekabetçi olduğunu gösterdiği belirtildi. Bu nedenle, TL’de ek bir devalüasyon ihtiyacı olmadığına dikkat çekildi. Döviz rezervlerinin kayıp vermeden dolar/TL kurunu istikrarlı bir şekilde sürdürebileceği ve rezervlerin ılımlı bir hızda büyüyeceği tahmin edildi. Bunun nedeni, kredi büyümesinin yıllık olarak yüzde 40-50’ye düşmesi ve kredi faizlerinin önemli ölçüde artmasıdır. Ayrıca, turizm gelirlerinin katkısıyla ağustos-ekim aylarında ılımlı bir cari fazla elde edilebileceği belirtilerek, istikrarlı bir dolar/TL kuruyla pozitif getiri beklentisi dile getirildi.

JP Morgan’dan yatırımcılarına TL tavsiyesi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!