featured

KKM’de zorunlu karşılık oranı yükseltildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan önemli bir düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlandı. “Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” adını taşıyan bu değişiklik, finansal piyasalarda önemli bir etki yaratacak.

Bu tebliğ kapsamında, Kur Korumalı Mevduatların zorunlu karşılık oranları vadeye göre yeniden düzenlendi. Özellikle 6 aya kadar vadeli olan Kur Korumalı Mevduatların zorunlu karşılık oranı, daha önceki oranlara göre önemli bir artışla yüzde 25’e yükseltildi. Bu değişiklik, TL vadeli mevduat hesaplarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Özellikle 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli Kur Korumalı Mevduatlar için getirilen yüzde 25’lik zorunlu karşılık oranı, TL cinsinden mevduatları cazip hale getirmeyi hedefliyor. 1 yıla kadar vadeli ve 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduatlar içinse zorunlu karşılık oranı yüzde 5 olarak belirlendi.

Bu değişiklik öncesinde, kur korumalı hesaplarda zorunlu karşılık oranı tüm vadeler için yüzde 15 düzeyindeydi. Artık, yüksek zorunlu karşılık oranıyla birlikte TL likiditesi, finansal sistemden çekilmeye devam edecek. Bu aynı zamanda TL vadeli mevduatları desteklerken, Kur Korumalı Mevduatlar’ın uzun vadeli seçenekleri daha da cazip hale gelecek.

Bu zorunlu karşılık değişikliğiyle yaklaşık 300 milyar TL’lik likidite fazlasının finansal piyasadan çekilmesi bekleniyor. Ayrıca, bankaların Kur Korumalı Mevduat’lardan TL mevduata geçiş hedeflerini teşvik edici bir şekilde etkilemesi de bekleniyor. TCMB Para Politikası Kurulu tarafından 24 Ağustos 2023 tarihli alınan bu karar, faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma politikalarının da devam edeceğini vurguluyor.

KKM’de zorunlu karşılık oranı yükseltildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!