featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İhracatta ekim ayı rekoru

İhracatta ekim ayı rekoru

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ekim ayına ait dış ticaret verilerini paylaştı. Bakan Bolat, “Ekim ayında tarihi bir başarıya imza atarak ihracatımızı yüzde 7,4 artırarak 22,9 milyar dolar seviyesine taşıdık. Bu sonuçlar, geçmiş yıllara kıyasla tarihimizin en yüksek Ekim ayı ihracat değerini temsil ediyor. Bu başarıya şükürler olsun” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bakan Bolat’ın ifadeleri şu şekildedir:

Dünya ekonomisi, son dönemde patlak veren COVID-19 pandemisi, Rusya-Ukrayna savaşı ve artan enflasyon gibi faktörlerin etkisi altında zorlu bir toparlanma süreci yaşamaktadır. 2023 yılında küresel büyüme oranı yüzde 3’e gerilemiştir. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), dünya ticaretindeki büyümeyi yüzde 0,8’e düşürerek, bu yıl için yüzde 1,7’lik büyüme tahminini revize etmiştir.

Avrupa Birliği (AB), savaş ve enerji tedarikindeki sorunlardan ciddi şekilde etkilenmiştir. 2023 yılının Ocak-Ağustos döneminde AB’nin dünya genelindeki ithalatı yüzde 13,6 gerilemiştir, bu da talebin ne kadar hızla düştüğünü gösteren önemli bir veridir. Almanya ve Euro Bölgesi ekonomileri, üçüncü çeyrekte daralma yaşamıştır ve düşük talebin bir süre daha devam etmesi beklenmektedir.

2023 yılına, hem dünya hem de AB’deki bu zorlu koşullarla başlarken, 6 Şubat’ta ülkemizi vuran yıkıcı deprem felaketi, büyüme ve ihracatımızı olumsuz etkiledi. Şubat-Ekim arasında 6 milyar dolarlık bir ihracat kaybı yaşandı. Ancak tüm bu zorluklara rağmen, aylık ihracatımız Ağustos ve Eylül aylarında artışını sürdürdü ve Ekim ayında da yüzde 7,4 artarak 22,9 milyar dolara ulaştı. Bu, tarihimizin en yüksek Ekim ayı ihracat rakamıdır. Bu başarıda emeği geçen tüm ihracatçılarımızı ve Ticaret Bakanlığı çalışanlarını tebrik ediyorum.

Ayrıca, ithalat Ekim ayında yüzde 1,3 oranında artarak 29,6 milyar doları buldu. Ekim ayında dış ticaret açığı yüzde 15 azalarak 6,7 milyar dolar seviyesine geriledi. İhracatımızın katma değerli ürünlerinin payı, ilk 10 ayda yüzde 40,3’e yükseldi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı, enerji verileri hariç tutulduğunda yüzde 77,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, bu oran yüzde 92,6’ya geriledi.

Ekim ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla Almanya (1 milyar 764 milyon dolar), Irak (1 milyar 322 milyon dolar) ve ABD (1 milyar 253 milyon dolar) oldu. En fazla ithalat yaptığımız ülkeler ise Çin (3 milyar 760 milyon dolar), Rusya Federasyonu (3 milyar 291 milyon dolar) ve Almanya (2 milyar 606 milyon dolar) şeklinde sıralandı. İhracatta ilk 10 ülkenin toplam içindeki payı yüzde 47,1 iken, ithalatta ilk 10 ülkenin toplam ithalat içindeki payı yüzde 58,5 oldu.

İhracatta ekim ayı rekoru

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!