İcra borçları silinecek mi? İcra borcu affı düzenlemesi ne zaman çıkacak?

Geçtiğimiz haftalarda çalışmaları başlatılan icra affı ile ilgili kararın ne zaman alınacağı ve icra borçlarının ne zaman silineceği merak ediliyor.

Meclis’in açılmasıyla birlikte en çok merak edilen konular arasında yer alan icra borcu affı düzenlemesinin ne zaman yürürlüğe gireceği vatandaşların merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Peki icra borçları ne zaman silinecek ve hangi borçlar af kapsamında yer alacak? Haberimizin detaylarında…

İcra borçları silinecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan icra borçlarının silineceği müjdesini vermişti. Cumhurbaşkanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımızın bir kısmının icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçlarını tasfiye ediyoruz.

15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve tasfiyesini sağlıyoruz.İcra takibine konu yaklaşık 10 milyon dosya ve yaklaşık 5,5 milyon vatandaşımız icra takibinden kurtulmuş olacaktır.

Hükümet olarak aldığımız bu kararın yasal düzenleme adımını, ekim ayında Meclis’in açılmasıyla Cumhur İttifakı’nın meclis grupları hemen atacaktır.” dedi.

İcra borçları ne zaman silinecek?

2 bin lira ve altındaki icra borçlar torba yasa Meclis’ten geçip Resmi Gazete’de konuya ilişkin kanunun yayınlanmasından sonra silinecek. Torba yasanın kısa sürede meclisten geçeceği tahmin ediliyor.

Elektrik, su, doğal gaz ve telefon gibi temel ihtiyaç abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan 2 bin lira ve altındaki icra borçları silinecek.

İcra borçları silinecek mi? İcra borcu affı düzenlemesi ne zaman çıkacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!