featured

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ek MTV açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı, ek MTV ödemeleri ile ilgili önemli bir duyuru yayımladı. Resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, ek MTV’nin 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketinin neden olduğu zararların telafi edilmesi amacıyla oluşturulan yeni bir vergi olduğu vurgulandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bazı basın ve medya kuruluşları tarafından ek motorlu taşıtlar vergisinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği yönünde yanlış ve yanıltıcı bilgiler verildiği görülmektedir. Bu nedenle, mükelleflerimizi doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamayı yapma ihtiyacı duyduk.

7456 sayılı Kanunun 1. maddesi uyarınca ihdas edilen Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili olarak henüz Anayasa Mahkemesi tarafından herhangi bir karar verilmemiştir.

7456 sayılı Kanun ile hayata geçirilen Ek MTV, 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilde meydana gelen büyük çaplı deprem felaketi sonucu oluşan zararların giderilmesi amacıyla oluşturulan yeni bir vergi türüdür.

Kanunun 1. maddesinin 5. fıkrası gereği, ek motorlu taşıtlar vergisinin birinci taksidinin ödenmesi gereken son tarih olan 31 Ağustos 2023 Perşembe günü, ödemelerde kolaylık sağlamak amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 6 Eylül 2023 Çarşamba gününe kadar uzatılmıştır.

Mükelleflerimizin yanıltıcı haberlere itibar etmemeleri ve ödeme süresi içinde ödemelerini gerçekleştirmeleri, kendi çıkarları açısından son derece önemlidir. Bu konuda dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ek MTV açıklaması
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!