featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fitch’ten Türk bankaları için değerlendirme

Fitch’ten Türk bankaları için değerlendirme

Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Türkiye’de gerçekleşen genel seçimlerin ardından para politikasındaki önemli değişikliklerle birlikte Türk bankalarının refinansman baskılarının azaldığını duyurdu.

Yeni bir notta Fitch, seçim sonrasında daha geleneksel ve tutarlı bir politika yaklaşımına geçişin ve para politikasının normalleşme adımlarıyla birlikte baskıların azaldığını ifade etti. Ancak, kuruluş, refinansmana dair risklerin hala devam ettiğini vurguladı.

Fitch’in belirttiği risk faktörleri arasında, yabancı para birimlerinin etkisine açıklık, toptan fonlama ve artan kısa vadeli yabancı para cinsi borçlanmaları bulunuyor. 2023’ün ilk yarısında bankaların toplam dış borcunun hafif bir artışla 126 milyar dolara çıktığı ve ilk yarı sonunda 90 milyar dolar seviyesindeki kısa vadeli dış borcun hala yüksek olduğu belirtiliyor.

Fitch, yeni politikaların etkileri ve sürekliliği konusundaki belirsizlik nedeniyle uzun vadeli ihraçların kısa vadeli borçların payında hafif bir azalmaya neden olmasını beklediğini dile getirdi.

Fitch’ten Türk bankaları için değerlendirme

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!