featured

Kamu alacakları için yeni düzenleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla hayata geçirilen yeni düzenlemeyle, kamu alacaklarına ilişkin önemli değişiklikler yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Amme Alacakları İçin Uygulanan Gecikme Zammı Oranının Yeniden Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, gecikme zammı oranı her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 3,5’e yükseltildi.

Aynı karar ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan Tahsilat Genel Tebliği ile tecil faiz oranı da değişti. Kamu alacaklarında daha önce yıllık yüzde 24 olarak uygulanan tecil faizi oranı bugünden itibaren yüzde 36 olarak belirlendi.

Düzenleme, bugünden itibaren yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilecek olan amme alacakları için yüzde 24 tecil faizi uygulanacağını belirtiyor. Ancak daha önce yapılan tecil talepleri bu düzenleme kapsamına girmiyor.

Aynı şekilde, bugünden önce tecil talebinde bulunulmuş ve talep kabul edilerek tecil edilmiş amme alacaklarına yönelik tecilin ihlal edilmesi durumunda, yeni talepler üzerine yeniden tecil yapılması halinde yüzde 24 eski tecil faizi, bugünden sonra ödenmesi gereken taksit tutarlarına ise yüzde 36 tecil faizi uygulanacak.

Kamu alacakları için yeni düzenleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!