featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fitch’ten petrol fiyatları uyarısı

Fitch’ten petrol fiyatları uyarısı

Orta Doğu’daki gerilimlerin küresel petrol piyasasına olan etkisi, Fitch Ratings’in son petrol fiyatı öngörülerini şekillendiriyor. ABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu, Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimlerin, 2024 yılı için varil başına 120 dolar seviyelerine kadar çıkabilecek bir petrol fiyat artışına yol açabileceğini belirtiyor.

Bu gelişmeler, küresel petrol fiyatlarındaki yükselişin yatırımcıları endişelendirmeye devam ettiğini gösteriyor. Eylül ayında açıklanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Fitch Ratings 2024 ve 2025 için petrol fiyatlarını sırasıyla ortalama 75 ve 70 dolar olarak öngörmüştü. Ancak, kurumun bugün yayımlanan analizine göre, Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimlerin etkisiyle bu tahminler revize edilmiş durumda.

Fitch Ratings’in değerlendirmesine göre, 2024 yılında petrol fiyatlarındaki olası arz sıkıntıları nedeniyle varil başına ortalama 120 dolarlık bir seviyeye ulaşabilir. 2025’e gelindiğinde ise bu rakamın 100 dolar civarında olması bekleniyor.

Yüksek petrol fiyatlarının ekonomik etkisi de göz önüne alındığında, beklenenden yüksek petrol fiyatları küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) 2024’te yüzde 0,4, 2025’te ise yüzde 0,1 daha düşük olabileceği öngörülüyor. Ancak, analistler, yüksek petrol fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisinin kısa vadeli olacağını ve 2025’te daha düşük enflasyon oranlarıyla denge bulabileceğini ifade ediyor.

Öte yandan, İsrail-Filistin çatışmasının etkisiyle Brent petrolün uluslararası piyasalarda varil fiyatının 94 dolara kadar yükseldiği belirtiliyor. Şu anda ise Brent petrol, 81 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Jeopolitik gelişmelerin petrol fiyatları üzerindeki bu dalgalanmalar, küresel enerji piyasasını belirsiz bir geleceğe taşıyor.

Fitch’ten petrol fiyatları uyarısı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!