featured

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz beklentisi ne yönde? ABD Merkez Bankası faiz kararı ne olacak?

Piyasaların gözü ABD Merkez Bankası (FED) toplantısında. FED’in geleceğe dair politika sinyalleri, özellikle altın ve Bitcoin gibi varlıklar üzerinde etkili olacak gibi görünüyor. Şahin politikalara devam edilmesi durumunda altın ve Bitcoin üzerinde baskı oluşabileceği tahmin edilirken, yumuşama sinyalleri yönünde bir kararın alınmasıyla doların başlıca para birimleri karşısında değer kaybederek, bu varlıkların değeri yükselebilir. FED toplantısı ne zaman? FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? İşte detaylar:

ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararları, küresel piyasaların odağında bulunuyor. Özellikle FED’in faiz artırma veya indirme kararı, altın, dolar ve kripto paraların yönünü belirlemekte önemli rol oynuyor. FED faiz artırırsa, doların güçlenmesi ve altın fiyatlarının gerilemesi beklenirken, faiz indirimi durumunda ise altın değer kazanabilir.

FED faiz oranlarını düşürdüğünde, doların değeri kısa ve orta vadede düşebilir. Bu durumda, uluslararası piyasalarda dolar cinsinden işlem gören altın fiyatları yükselme eğilimi gösterebilir. Altın, güvenli liman olarak bilinir ve döviz değer kaybettiğinde değer kazanma eğilimindedir. Bu nedenle FED’in faiz indirme sinyali, altın fiyatlarını olumlu etkileyebilir.

FED toplantısı, önümüzdeki ayın 19-20 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. FED faiz kararı ise toplantının ikinci günü olan 20 Eylül’de saat 21.00’da açıklanacak. Bu toplantının ardından, ABD enflasyonunda Temmuz ayında beklenen rakamlara yaklaşıldığı görüldü. Aylık enflasyon yüzde 0,2 artarken, yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak kaydedildi.

FED’in faiz artırması durumunda, doların güçlenmesi ve ülke içindeki dövizin artması beklenir. Bu durum, yerel para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına yardımcı olabilir. Özellikle ABD doları, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kazanabilir. Bu durumda, FED’in şahin politikaları altın fiyatlarını aşağı çekebilir ve Bitcoin üzerinde baskı oluşturabilir.

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz beklentisi ne yönde? ABD Merkez Bankası faiz kararı ne olacak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!