featured
Turkish President Recep Tayyip Erdogan gestures as he delivers a speech following a cabinet meeting, in Ankara, on June 9, 2020. (Photo by Adem ALTAN / AFP) (Photo by ADEM ALTAN/AFP via Getty Images)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, maaşlarında artış bekleyen emekliler için talimat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin artan geçim sıkıntısı şikayetleri üzerine emekli maaşlarına düzenleme yapılması amacıyla adımlar atıyor. Erdoğan’ın, bütçedeki düzenlemelerin yapılması ve emeklilere zam yapılabilmesi için ilgili bakanlara talimat verdiği bildirildi.

Temmuz ayında gerçekleşen yüzde 25’lik zamın ardından memnuniyetsizliklerini dile getiren emeklilerin tepkileri, hükümetin dikkatini çekti. AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “Emekli maaşında ciddi bir iyileştirme olacak. Meclis açıldığında emekli maaşı konusunda çalışmalar yapılacak” şeklinde açıklamada bulunurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da emeklilere zam yapılabilmesi için bakanlara talimat verdiği belirtildi.

Temmuz ayında gerçekleşen yüzde 25’lik zam, kök maaşa göre ödenen emekli maaşlarını etkiledi. Ancak bazı emeklilerin maaşları hala yeterli artışı göstermedi. En düşük emekli maaşının seçim öncesi 5.500 TL’den 7.500 TL’ye çıkarılmasının ardından temmuzda da 7.500 TL olarak kaldı. Emeklilerin tepkisi üzerine hükümet, Meclis’in ekim ayında açılmasıyla en düşük emekli maaşını 10 bin TL seviyesine yükseltmeyi planlıyor.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Meclis’in açılmasının ardından emekli maaşı zammı çalışmalarının başlayacağını belirtti. Yıldırım, “Emekli maaşında ciddi bir iyileştirme olacak” ifadeleriyle, “Meclis açıldığında emekli maaşı üzerine çalışmalar yapılacak” dedi.

Emeklilerin gelecek zam beklentileri artarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bakanlara bütçe konusundaki sıkıntıların nasıl aşılacağına dair rapor hazırlamaları ve emekli maaşlarının artırılması için talimat verdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, maaşlarında artış bekleyen emekliler için talimat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!