featured

Fed Başkanı Powell’dan faiz açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası izlemeye kararlı olduklarını, ancak bu hedefe ulaşmadan emin olmadıklarını ifade etti.

Jerome Powell, Fed’in politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmasının ardından basın toplantısı düzenledi. Para politikasının kısıtlayıcı olmasının ekonomik aktivite ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yarattığını belirtirken, sıkılaşmanın etkilerinin henüz tam olarak hissedilmediğini söyledi.

Powell, ekonomik aktivitenin son verilere göre “güçlü” bir hızda büyüdüğünü ve üçüncü çeyrekte ABD ekonomisinin tüketici harcamalarının etkisiyle yüzde 4,9 büyüdüğünün tahmin edildiğini belirtti. İş gücü piyasasının hala sıkı olduğunu ancak arz ve talep koşullarının daha iyi dengelendiğini de vurguladı.

Enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 hedefinin üzerinde seyrettiğine dikkat çeken Powell, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefe doğru ilerleyeceğine dair güvenin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Jerome Powell, yüksek enflasyonun oluşturduğu risklere karşı dikkatli olduklarını vurgulayarak, para politikasının kısıtlayıcı olmaya devam edeceğini belirtti. Ancak ekonomik büyüme ve iş gücü talebinin dayanıklılığını izlerken, bu koşulların enflasyonu riske atabileceğini ve para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirebileceğini ifade etti.

Powell ayrıca uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükselişi ve finansal koşullardaki değişiklikleri yakından izlediklerini belirtti. Bu faktörlerin para politikasının seyrini etkileyebileceğini söyledi.

Gelecekteki faiz kararlarıyla ilgili herhangi bir karar almadıklarını vurgulayan Powell, küresel jeopolitik gerilimlerin ve hükümet kapanma riskinin ekonomik etkilerini izlediklerini ifade etti. Fed’in odak noktasının yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşmak olduğunu tekrarladı.

Fed Başkanı Powell’dan faiz açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!