featured

Fed Başkanı Powell’dan açıklama

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından düzenlenen 24. Jacques Polak Yıllık Araştırma Konferansı, “Küresel Ekonomide Para Politikası Zorlukları” başlıklı önemli bir panele ev sahipliği yaptı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, IMF Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, İsrail Merkez Bankası Başkanı Amir Yaron ve Harvard Üniversitesi Ekonomi Profesörü Kenneth Rogoff’un katılımıyla gerçekleşen panelde küresel ekonominin para politikasıyla ilgili zorluklar masaya yatırıldı.

Powell, enflasyonun yüzde 2 hedefine düşürülmesinde henüz emin olunamadığını belirterek, para politikasını daha da sıkılaştırma konusunda tereddüt etmeyeceklerini ifade etti. ABD’deki enflasyonun geçen yıl düşüş gösterdiğini ancak hala yüzde 2’nin üzerinde olduğunu vurgulayan Powell, bu konuda sürdürülebilir bir iyileşme sağlanması için uzun bir yol olduğunu dile getirdi.

Powell, iş gücü piyasasındaki sıkılığın devam ettiğini, ancak iş gücü arzındaki iyileşmeler ve talepteki kademeli azalmaların piyasayı dengelemeye yardımcı olduğunu belirtti. Üçüncü çeyrekte ekonomik büyümenin güçlü olduğuna dikkat çeken Powell, ancak önümüzdeki çeyreklerde büyümenin yavaşlamasını beklediklerini söyledi.

Fed Başkanı, daha güçlü büyümenin enflasyonu düşürme ve iş gücü piyasasında denge sağlama çabalarına zarar verebileceği riskine karşı dikkatli olduklarını belirtti. Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin enflasyonu yüzde 2’ye düşürecek kadar kısıtlayıcı bir para politikası benimsemeye kararlı olduğunu ancak bu duruma henüz ulaşıp ulaşmadıklarının kesin olmadığını ifade etti.

Enflasyon konusundaki belirsizlikleri vurgulayan Powell, “Para politikasını daha da sıkılaştırmak gerektiğinde tereddüt etmeyeceğiz.” sözleriyle, gelecek verilere bağlı olarak politika değişiklikleri yapma kararlılıklarını yineledi. Powell, aylık verilerin yanıltıcı olabileceğine dikkat çekerek, ekonomik aktivite, enflasyon görünümü ve risk dengesi üzerindeki etkilerini dikkate alarak kararlar aldıklarını açıkladı.

Fed Başkanı Powell’dan açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!