featured

Yabancılar borsada alışa geçti

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda son haftalarda dikkat çeken bir gelişme yaşandı. 3 Kasım haftasında yabancı yatırımcılar, piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilere göre 85,7 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirdi. Bu hamle, yatırımcıların Türk hisse senetlerine olan ilgisini yansıtıyor.

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre, aynı hafta DİBS (Kesin Alım) alımları ise 27,2 milyon dolar olarak kaydedildi. Yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS (Ters Repo) ve DİBS (Ödünç) işlemlerinin gerçekleşmediği bu dönemde, DİBS (Teminat) alımları ise 439,3 milyon doları buldu. Ayrıca, şirket borçlanma senetleri satışları da 1,8 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Hisse senedi stoklarına bakıldığında, yurt dışında yerleşik kişilerin toplam piyasa değeri 28 milyar 838,6 milyon dolar olarak belirlendi. DİBS (Kesin Alım) stokları 1 milyar 86,6 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) stokları 1 milyar 186,3 milyon dolar, DİBS (Teminat) stokları ise 744,7 milyon dolar olarak açıklandı. Şirket borçlanma senedi stokları ise 56,7 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Yabancılar borsada alışa geçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!