featured

Kur Korumalı Mevduat devam edecek mi? Bakan Şimşek açıkladı

Kur Korumalı Mevduat’ın toplam büyüklüğü 125,6 milyar dolara ulaşırken, Merkez Bankası, bu mevduat hesaplarını azaltmak için çeşitli önlemler almıştı. Son geçen hafta içinde, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 3 trilyon 368,7 milyar TL’den 3 trilyon 348,3 milyar TL’ye geriledi. Son iki haftada Kur Korumalı Mevduat’ta 60 milyar TL’lik bir düşüş kaydedildi. Dolar cinsinden bakıldığında, Kur Korumalı Mevduat’ın büyüklüğü 125,6 milyar dolar olarak belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kur Korumalı Mevduat’ın geleceği hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, Kur Korumalı Mevduat hakkında fazla konuşmamayı tercih ettiğini belirtti ve önceliklerinin Orta Vadeli Program’ı uygulamak ve rezerv miktarını artırmak olduğunu vurguladı. Kademeli bir çıkış stratejisinin olduğunu ifade eden Şimşek, mevduat sahiplerinin endişelenmemesi gerektiğini ve onlar açısından önemli bir değişiklik olmayacağını söyledi.

Mehmet Şimşek, Kur Korumalı Mevduat’ın devam edeceğini belirterek, “Lira mevduatını cazip hale getirdiğimizde, makro finansal istikrarı sağladığımızda ve rezervlerimizi güçlendirdiğimizde farklı bir strateji izleyebiliriz” dedi. Ayrıca, Merkez Bankası’nın Kur Korumalı Mevduat’tan döviz talebini karşıladığını ve bir döviz kuru hedefi olmadığını vurguladı. Şimşek, kur korumalı hesaplar üzerinden gelen talebi karşılamanın makul ve kurala dayalı bir yaklaşım olduğunu belirtti.

Kur Korumalı Mevduat devam edecek mi? Bakan Şimşek açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!