featured

Enjin (ENJ) nedir? ENJ coin nereden ve nasıl alınıp satılır?

Ethereum blok zinciri alt yapısıyla üretilmiş olan Enjin, Inj in Network adında oyuncu topluluğu tarafından 2019 yılında geliştirilmiştir. Inj in Network şirketi oyun ekosisteminde ve oyun geliştiricileri tarafından çok iyi bilinen bir kurumdur. Enjin ağının yerel kripto para birimi ise Enjin (ENJ) coindir.

ENJIN (ENJ) COIN NEDİR?

Enjin coin, online oyun platformları ya da web sitelerindeki oyunlarda kullanılan kripto para birimidir.

Kripto Para Arzı’nın (Initial Coin Offering-ICO) ve dijital varlıkların oldukça yaygın kullanıldığı ve popüler olduğu 2017 yılında, hem oyunlarda hem de platformda kullanmak için Enjin coin geliştirilmiştir. Enjin coin o dönemde, Kripto Para Arzı’nda (Initial Coin Offering-ICO) 19 milyon dolara yakın para toplamıştır.

Kripto Para Arzı (Initial Coin Offering-ICO) hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Enjin coinin kullanım alanları yukarıda da belirttiğimiz gibi oyun platformlarıdır. Kullanıcılar bu platformlarda oyun oynarken ENJ coin kazanabilir, hatta cüzdanlarında bulunan Enjin coinlerle dilerlerse eğer; dijital ürünlerle birlikte oyun ürünleri satın alabilir. Ayrıca Enjin coin kullanıcıların üyelik seviyesini artırmasında da etkili olur.

Diğer oyun platformları için üretilen coinlerden farklı olan Enjin coin, projesine destek veren büyük oyun gruplarına ya da topluluklarına sahiptir. Bu durumdan dolayı kripto para ekosisteminde benimsenmesi kolay olmuştur. Öte yandan uzun yıllardır oyun sektöründe olan ve dünyaca ünlü şirketler de Enjin coini desteklemiştir.

.

ENJIN COIN NASIL ÇALIŞIR?

Online oyun platformlarında yer alan kullanıcılar, buradan yaptıkları alışverişlerde oldukça yüklü miktarlarda ödemeler yaparak; silah, elbise, alte gibi oyun içinde kullanacakları öğelere çok fazla para harcıyorlardı. Enjin projesinin geliştiricileri de, bu ticareti hem güvenilir hem daha basit bir uygulamaya koymak için, Ethereum blok zincir altyapısıyla Enjin ağını geliştirmişlerdir.

Kullanıcılar oyun oynarken kazandığı ödülleri Enjin coine çevirebilir ya da bu ödülle dijital varlıklar satın alabilirler. Öte yandan kullanıcıların herhangi bir oyundan kazanmış olduğu ödül, başka bir oyuna da ENJ coin transferi yapılarak diğer oyunda da kullanılabilir.

Kullanıcıların bu platformda ilgisini çeken bir diğer olay da, dağıtıcıların oyunculara ödül olarak Enjin coin vermesidir diyebiliriz. Bu durum kripto para ekosisteminde, dikkat çeken ve olumlu dönüşleri olan güzel bir pazarlama yöntemidir. Bu yöntemle, hem oyuncular oyunla tanıştırılmış hem de çevrimiçi oyun içindeki oyuncu sayısının artması sağlanmıştır.

Herhangi bir kullanıcının Enjin coin kullanarak oyun oynayabilmesi için, öncelikle Ethereum cüzdanı sahibi olması gerekir. Bu şekilde kullanıcılar, cüzdanlarında bulunan bağımsız Enjin coinleri dilediği gibi yöneterek kullanabilir.

ENJ COINİN AVANTAJLARI

Enjin projesinin benzer oyun projelerinden önce geliştirilmesi, şirketin 2009 yılından bu yana oyun sektöründe olması ve 20 milyondan fazla kullanıcılarının olması diğer benzer projelerin önüne geçmesini sağlamıştır.

Enjin blok zincirinin Ethereum ağında yer alarak, ERC-1155 akıllı sözleşmelerini ve ERC-20 standardını destekleyen token olması, platformla kısa sürede uyumlu çalışmasını sağlamıştır.

Enjin platformunun kullanıcılar tarafından kısa sürede benimsenmesinin bir diğer nedeni de; PC Gamer, Samsung ve Unity gibi dünyaca ünlü güvenilir şirketlerle yapmış olduğu anlaşmalardır. Bu durum hem dağıtıcıların hem de üreticilerin dikkatinden kaçmamıştır. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde birçok oyunda daha ENJ coini görebiliriz.

.

ENJIN (ENJ) COIN NERDEN ALINIP SATILIR?

ENJ coin  sahip olmak isteyen kullanıcılar öncelikle, alım satım yapabilecekleri kripto para piyasasına karar vermelidir. Kripto para alım satım platformları gerçek para birimleri karşılığında kripto para satan borsalardır. Kripto para borsası, kullanıcıların al-sat yapmasına aracılık eden platformlardır. Burada kullanıcılar yalnızca, alım satım platformunun desteklediği kripto paralarla işlem yaparak satış ya da alış emri verebilir. Örneğin bir kullanıcı, hesabında bulunan herhangi bir kripto para birimine alış emri verdiğinde, farklı bir kullanıcının satış emriyle eşleşirse bu işleme ‘kripto para alımı’ denir.

Kripto para alım-satım hizmeti sunan tüm borsalar üzerinden, kullanıcı üyeliği yaparak alışveriş yapılabilir. Yerli ya da yabancı borsaların hepsi de kripto para birimini uzun ya da kısa vadeli tutmanıza, alıp satmanıza izin verir. Herhangi bir borsada satılan bir kripto parayı almanız için öncelikle hesap oluşturmanız gerekir. Ardından bu kripto para borsasının talep ettiği evrakları ve kimlik bilgilerini doğruladıktan sonra bir finansman kaynağı ile seçilen kripto paranın alımı yapılabilir. Finansman kaynağı seçilen kripto para borsasına göre değişebilir. Yerli ve yabancı kripto para borsalarının anlaşmalı olduğu banka değişiklik gösterebilir. Alınan kripto para hisse senetleri gibi bir süre tutabilir, belli bir süre sonra satabilirsiniz. Eğer kripto parayı uzun vadede tutmak istiyorsanız, kayıt yaptığınız cüzdanınızda veya sıcak ya da soğuk cüzdanınızda tutabilirsiniz.

ENJ COIN NASIL SAKLANIR?

ENJ coin yerli ve yabancı birçok kripto para borsasında yer alır. Kullanıcılar dilerse bu dijital varlığı, hesap cüzdanlarında ya da birden fazla yöntemle saklayabilir. Bunlar sıcak ve soğuk cüzdanlar olarak ikiye ayrılır. Dileyen kullanıcılar ENJ coin kripto para birimini, masaüstü ya da mobil cihazlar dışında donanım cüzdanlarında tutabilir.

ÖNEMLİ UYARI: Bu yazıda kripto para ekosisteminde yer alan ENJ coin kripto para birimine  ilişkin bilgiler verilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir.

Enjin (ENJ) nedir? ENJ coin nereden ve nasıl alınıp satılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!