featured

Kripto Para Arzı’nın (Initial Coin Offering-ICO) Halka Arz’dan (IPO) farkı nedir?

İngilizce’deki “Initial Coin Offering” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen ICO, kripto para arzı anlamına gelir.

ICO, yeni üretilen token ya da kripto paraların projelere fon toplamak amacıyla Ethereum ya da Bitcoin gibi hacmi çok yüksek ve popüler olan kripto paralar karşılığında satış sürecini tanımlamasıdır. Buna göre, token ya da kripto paralara sahip olan kullanıcılar projedeki servis ya da ürüne erişim sağlayabilir. Kullanıcılar sahip oldukları kripto varlıklarla kar ortaklığı ya da avantajlı kullanım yapabilir.


.

ICO NEDİR?

ICO kripto para piyasasında en basit tanımıyla; bir token(jeton) ya da kripto para biriminin ilk kez yatırımcıyla bir araya gelmesidir.

ICO’NUN ÇALIŞMA ŞEKLİ

ICO’nun başlatılması için, proje yöneticisinin kaynak yaratması gerekmektedir. Bunun için proje üreticisi projelerine ilişkin bazı detayları paylaşarak, kullanıcılara nasıl bir fayda ya da kar sağlayacağını söylemelidir. Proje yöneticisinin çözdüğü problemleri açıkladığı teknik dokümanı (whitepaper) yayınlamasıyla ICO başlatılmış olur.

Initial Coin Offering gerçekleşirken, bu projeye dahil olmak isteyen kullanıcılar, bir takım kripto para ya da token karşılığında projeyi satın alarak destekleyebilirler.

.

Geleneksel finans sisteminde, örneğin Borsa İstanbul’da olduğu gibi, şirketler fon kaynağını sağlayabilmek için hisselerinin bir kısmını halka arz yöntemiyle satışa çıkarırlar.

Borsada gerçekleşen bu işlemde, yatırımcı şirketin hissesini satın alır fakat kripto para piyasalarında şirketlerin hisseleri satın alınamaz.

ICO’ya katılan kullanıcılara, şirket tarafından token ya da kripto para verilir. Bu süreçte yatırımcı, ilk fiyatından aldığı kripto para birimini kısa ya da uzun vadeli tuttuktan sonra satış yaparak kar sağlamayı hedefler.

kripto para arzı'nın (initial coin offering-ico) halka arz'dan (ipo) farkı nedir? 1

ICO VE IPO ARASINDA NASIL BİR FARK VAR?

Kripto Para Arzı (ICO) süreç olarak Halka Arz’a (IPO) benzemektedir. ICO yapı olarak IPO’dan türetilmiştir. Süreç olarak IPO’ya benzese de kavram ve işleyiş olarak birbirinden oldukça farklıdır.

Örneğin halka arzda; şirketin satışa sunduğu hisseden bir miktar alınan yatırımcı, projeyi geliştiren ve yöneten şirkete ortak olmuş olur. Kripto para arzında ise, geliştirilen kripto para ya da jetonu alan kullanıcı yasal olarak projeyi üreten şirkete ortak olmaz.

ÖNEMLİ UYARI: Bu yazıda kripto para piyasasında kullanılan ICO yani Kripto Para Arzı’nın tanımı yapılmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir.

Kripto Para Arzı’nın (Initial Coin Offering-ICO) Halka Arz’dan (IPO) farkı nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!