featured

Ekonomistlerin büyüme beklentisi ne yönde?

Ekonomi uzmanlarının gözünde büyüme yönünde bir tablo çiziliyor. 2023 yılının ikinci çeyreği için yapılan anketler sonucunda elde edilen verilere göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesinin yıllık medyan tahmini yüzde 3,4, ortalama tahmin ise yüzde 3,5 olarak belirlendi. Bu durum, ekonomistlerin 2. çeyrekte büyüme beklentisinin pozitif bir görünüm sergilediğini gösteriyor.

Sanayi üretimindeki yavaşlama eğilimine rağmen iç talebin gücünün devam etmesi, hizmet sektörlerinin büyümesine olumlu katkı sağlıyor. parmabet

12 ekonomistle düzenlenen ankete göre, 2. çeyrek için en düşük ve en yüksek GSYH büyüme tahminleri sırasıyla yüzde 1,5 ve yüzde 5,5 arasında yer aldı.

2023 yılı genelinde ise ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 3,5 büyüme yönünde şekillenirken, ortalama beklenti yüzde 3,6 oldu. Yıl geneline ilişkin en düşük ve en yüksek büyüme tahminleri ise sırasıyla yüzde 2,4 ve yüzde 4,7 olarak kaydedildi. Geçmiş ankette 2023 yılı için öngörülen GSYH büyümesi yüzde 3,0 iken, en düşük ve en yüksek tahminler yüzde 2,4 ve yüzde 5,0 olarak belirlenmişti. parmabet giriş

Ekonomistler, 2. çeyrek GSYH verilerinin, iç talep ve sektörel performansın etkisiyle şekilleneceğine dikkat çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 31 Ağustos Perşembe günü saat 10:00’da 2. çeyrek GSYH verilerini açıklayacak.

2022’nin 2. çeyreğinde yüzde 7,7 büyüme kaydedilirken, 2023’ün 1. çeyreğinde yüzde 4,0 büyüme yaşanmıştı. 2022 yılı genelinde ise Türkiye ekonomisi yüzde 5,6 büyüme performansı göstermişti.

Ekonomistlerin büyüme beklentisi ne yönde?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!