featured
Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. ( Barış Oral - Anadolu Ajansı )

Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında fiyat istikrarı vurgusu

Bugün, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Türkiye’nin ekonomik geleceğine yönelik adımları değerlendirmek amacıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, “Fiyat istikrarını sağlamak en üst önceliğimiz olmayı sürdürüyoruz. Parasal sıkılaştırma politikalarıyla fiyatlamadaki bozulmaların kontrol altına alınması ve beklentilerin dengelemesi yoluyla enflasyonun mümkün olan en kısa sürede düşürülmesi ve orta vadede tek haneli seviyelere çekilmesi hedefleniyor. Fiyat istikrarının yanı sıra yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendirerek kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz” denildi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Türkiye’nin ekonomik hedefleri doğrultusunda yapılan son makroekonomik gelişmeleri ve yakın zamanda yayımlanacak olan Orta Vadeli Program (OVP 2024-2026) hazırlıklarını ele almak üzere üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamaya göre, ekonominin dengeye kavuşması, makro finansal istikrarın güçlenmesi ve mali disiplinin sağlanması için ilk toplantıdan bu yana önemli adımlar atıldı.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Bugünkü toplantıda OVP (2024-2026) çalışmalarının son durumu, program içinde yer alacak makroekonomik öngörüler ve öncelikli yapısal reform alanları değerlendirildi. OVP, para politikası, maliye politikası ve yapısal reform olmak üzere üç temel dayanak üzerine inşa edilmiştir. Bu sayede ülkenin rekabet gücü artırılarak üretkenlik seviyeleri yükseltilecek ve ekonominin potansiyeli geliştirilecektir.

Cari açığı etkileyen ithalat konusundaki gelişmeler ve ihracatçı beklentileri de göz önünde bulundurularak alınan önlemler ele alındı. Enerji konusundaki görünüm değerlendirilirken, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak ve arz güvenliğini sağlayacak detaylı bir yol haritası çizilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca, uluslararası standartlar ve AB normlarına uyumlu olarak emisyon ticaret sistemi üzerindeki çalışmalar hızlandırılacak.

Kamuoyuna duyurulur.”

Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında fiyat istikrarı vurgusu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!