featured

Ekim ayında sanayi kapasite kullanımı arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ekim ayında onaylanan sanayi kapasite raporlarının sayısını açıkladı. Aylık bazda yaşanan yüzde 9,1’lik artışla, toplamda 4,896 kapasite raporu onaylandı. Yıllık bazda ise yüzde 3,8’lik bir azalma görüldü.

TOBB, Ekim ayına ait sanayi kapasite raporlarıyla ilgili verileri paylaştı. Bu verilere göre, geçen ay onaylanan kapasite raporu sayısı, önceki aya göre yüzde 9,1 artarak 4,896’ya yükseldi. Ancak yıllık bazda küçük bir azalma yaşandı.

Türkiye genelinde en fazla kapasite raporu düzenlenen iller sıralamasında İstanbul ön plana çıkıyor. İstanbul, 1,298 kapasite raporuyla birinci sıradayken, onu sırasıyla Bursa (361), Ankara (307), İzmir (281) ve Konya (248) takip ediyor.

TOBB Sanayi Veri Tabanı’ndaki aktif kapasite raporlarının toplam sayısı Ekim 2022’de 94,284 iken, geçen ay yüzde 3,3’lük bir artışla 97,370’ye ulaştı. Bu veri, sanayi sektöründeki faaliyetlerin devam ettiğini gösteriyor.

Ayrıca, aynı dönemde toplam çalışan sayısı da yüzde 4,2’lik bir artışla 3,995,259 olarak hesaplandı. Bu, sanayi sektöründeki istihdamın olumlu bir ivme kazandığını gösteriyor.

Ekim ayında sanayi kapasite kullanımı arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!