featured

BDDK’dan konut kredisi düzenlemesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ikinci ev alacaklara yönelik konut kredi düzenlemesini değiştirdi. Bu yeni düzenlemeye göre, ikinci evini almak isteyenlerin kullanabileceği kredi miktarı, evin değerinin yüzde 22.5’i olarak belirlendi. BDDK’nin bu yeni düzenlemesiyle birlikte ikinci ev alacaklara, evin değerinin yüzde 22.5’inden fazla konut kredisi verilmesi yasaklandı. Ancak bu düzenleme, ilk kez konut alacakları etkilemeyecek.

Eğer konut değeri 5 milyon ve altındaysa, kredi kullanım limiti genellikle yüzde 90 olarak uygulanıyor. Ancak yüzde 75 oranında kredi kullanımıyla, yüzde 22.5 oranında konut kredisi alınabilecektir. Başka bir deyişle, eğer yüzde 90 olan kredi kullanım oranından yüzde 75 çıkarıldığında 67.5 elde edilir, bu da yüzde 22.5’e denk gelir.

BDDK’nın yeni kararıyla, ikinci ev almak isteyenlerin kredi kullanımı ciddi bir şekilde kısıtlanmış oldu. İkinci ve sonrası konut alımlarında, tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konuta sahip olması durumunda, konut kredi değer oranı yüzde 75 azaltılarak uygulanacak. Bu anlamda, alınacak evin değerinin sadece yüzde 22.5’i kadar kredi verilecek. Örnek vermek gerekirse, 5 milyon liralık bir konut için sadece 1 milyon 125 bin lira kredi kullanılabilecek, geriye kalan 3 milyon 875 bin lira nakit olarak ödenecek.

BDDK’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, “Finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik koordineli makro ihtiyati tedbirler” kapsamında ikinci ve sonrası konut alımında tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konut sahibi olması durumunda konut kredisi değer oranının yüzde 75 daraltılacağı ifade edildi.

BDDK’dan konut kredisi düzenlemesi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!