featured

2 Eylül 2023 – Borsa İstanbul’da 1 hisseye tedbir

Borsa İstanbul, Doğan Burda (#DOBUR) hisseleri için 4 Eylül 2023 tarihinden itibaren 3 Ekim 2023 tarihine kadar brüt takas önleyici tedbir uygulanacağını kamuoyuna duyurdu. Bu tedbir, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) kararı çerçevesinde Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında alınmıştır.

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, DOBUR.E paylarının 04/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulamasıyla işlem göreceği belirtilmiştir. Aynı zamanda, VBTS kapsamında daha önce tanımlanan açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbirlerinin, brüt takas tedbiri uygulandığı süre boyunca devam edeceği ifade edilmiştir.

Bu tedbirler, söz konusu payların işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kurallarından bağımsız olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, VBTS tedbirleri, diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulanan işlem esaslarından bağımsız olarak tedbir süresi sona erene kadar yürürlükte kalacaktır.

SPK’nın 06/02/2023 tarihli kararına göre, Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası’nda ikinci bir duyuru yapılana kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır. Bu kısıtlama, belirtilen tarihe kadar devam edecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
2 Eylül 2023 – Borsa İstanbul’da 1 hisseye tedbir
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!