featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. 2 Eylül 2023 – Borsa İstanbul’da 3 şirkete açığa satış yasağı

2 Eylül 2023 – Borsa İstanbul’da 3 şirkete açığa satış yasağı

Borsa İstanbul, yapılan incelemeler sonucunda Alfa Solar Enerji (#ALFAS), NASMED Egepol (#EGEPO) ve Kafein Yazılım (#KFEIN) hisselerinde Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde önleyici tedbirlerin uygulanmasına karar verdi. Bu tedbirler, söz konusu hisselerde açığa satış ve kredili işlem yasağını içermektedir.

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamaya göre, Alfa Solar Enerji, NASMED Egepol ve Kafein Yazılım hisseleri 04/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbirleri ile işlem görecekler.

Bu VBTS tedbirleri, ilgili payların işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kurallarından bağımsız olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulanan işlem esaslarından farklı olarak, VBTS tedbirleri, tedbir süresinin sonuna kadar geçerliliğini koruyacaktır. SPK’nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca, Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası’nda tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır. İkinci bir duyuru yapılana kadar bu kısıtlama devam edecektir.

2 Eylül 2023 – Borsa İstanbul’da 3 şirkete açığa satış yasağı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!