featured

Bank of America yerel seçimleri işaret etti

Bank of America, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artışlarına devam edeceğini ancak yerel seçim öncesi kış aylarında politika faizini sabit tutmayı planladığını açıkladı. ABD’nin en büyük ikinci bankası olarak kabul edilen Bank of America, TCMB’nin ağustos enflasyonunun tahminleri aşması nedeniyle daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ağustos ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından, uluslararası bazı kurumlar enflasyon ve faiz tahminlerini revize etti. Ağustos enflasyonunun yüzde 59’a ulaştığı göz önüne alındığında, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 70’e yükseltildi. 2024 enflasyon beklentisi ise yüzde 38’den yüzde 40’a çıkarıldı. Öte yandan, enflasyonun gelecek yıl mayıs ayında yüzde 78’e yükselmesi öngörülüyor, bu da önceki beklentiyi aşan bir rakam.

Bank of America, TCMB’nin faiz artışlarına devam etmeyi planladığını, ancak yerel seçimler öncesi kış aylarında politika faizini sabit bırakacağını açıkladı. Bankanın yıl sonu politika faizi tahmini yüzde 30 olarak belirlendi. Seçim sonrası ise 2024’ün ikinci çeyreğinde politika faizinin yüzde 45’e çıkması bekleniyor. Ayrıca, raporda TCMB’nin finansal koşulları seçici olarak sıkılaştırmak için mart ayına kadar daha fazla niceliksel önlem alabileceği tahminine de yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Bank of America yerel seçimleri işaret etti
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!