featured

Bakan Şimşek’ten yeni finansman müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Eximbank kredilerine erişimde yeni bir dönemi başlattıklarını duyurdu. Bakan Şimşek, yüksek katma değerli üretim ve ihracatın artırılmasına önem verdiklerini belirtti. Bu kapsamda ihracatçıların finansmana erişimini önceliklendirdiklerini vurgulayan Şimşek, Türk Eximbank’ın sermayesini temmuz ayında yüzde 49 artırarak 20,6 milyar liraya çıkardıklarını hatırlattı.

İhracatçıların Türk Eximbank kredilerine erişiminde yeni bir dönemi başlattıklarını belirten Şimşek, Türk Eximbank’ın ülkenin ihracat odaklı büyüme hedefine hizmet etmek amacıyla başlattığı stratejik dönüşüm programının önemli bir adımını daha hayata geçirdiğini ifade etti. Şimşek, stratejik dönüşüm programında ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştıracak mekanizmaların hayata geçirilmesinin öncelikli konulardan biri olduğunu belirtti.

Türk Eximbank’ın, katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansman sorunlarını çözmeyi amaçlayarak farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasını sağlayacağını aktaran Şimşek, bu mekanizmaların tasarlanırken özellikle katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansman zorluklarına çözüm getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Şimşek, katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların bu uygulamadan daha etkin yararlanabilmesi adına katma değerli ihracat artışı sağlama potansiyeli ve kredi değerliliği yüksek ihracatçıların uygulamada önceliklendirileceğini vurguladı. Ayrıca, teminat yapısının çeşitlenmesiyle ihracatçıların teminat mektubu komisyonları nedeniyle artan finansman maliyetlerini düşürmelerine ve diğer bankalardaki kredi limitlerini daha etkin kullanmalarına olanak sağlanacağını belirtti.

Teminat yapısının çeşitlendirmesiyle doğabilecek ilave risklerin izlenmesi ve yönetilmesi adına yapay zeka destekli erken uyarı modelleri ve kredi izleme mekanizmalarının kurulduğunu ifade eden Şimşek, Türk Eximbank’ın stratejik dönüşüm programı kapsamında önümüzdeki dönemde yeni ürün ve uygulamalarla Türk ihracatçısına daha fazla destek olmayı sürdüreceğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Şimşek’ten yeni finansman müjdesi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!