featured

Bakan Mehmet Şimşek: Kredi ve kartlarına yeni düzenleme yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, canlı yayınında ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, küresel finansal koşulların zorlu olduğu bir dönemde olduklarını belirtti ve Orta Vadeli Program’ın (OVP) birinci önceliğinin enflasyonu düşürmek olduğunu vurguladı. İşte Bakan Şimşek’in açıklamalarından öne çıkan noktalar:

Enflasyonu Düşürmek Öncelikli Hedef: Bakan Şimşek, OVP’nin birinci önceliğinin enflasyonu tek haneli rakamlara çekmek olduğunu belirtti. Bu hedefin zorlu bir süreç olduğunu kabul eden Bakan Şimşek, ancak bu hedefin geçmişte başarıldığını ve tekrar başarılacağını ifade etti.

Programın ikinci bileşeni olarak mali disiplini önemsediklerini söyleyen Bakan Şimşek, geçmişte bütçe açıklarını düşük tutarak yatırım odaklı bütçeler oluşturduklarını ifade etti. Hedeflerinin bütçe açığını deprem hariç yüzde 3’e çekmek olduğunu belirtti.

Üçüncü önemli bileşen olarak yapısal reformları ele alan Bakan Şimşek, Türkiye’nin rekabet gücünü artırmak ve verimliliği artırmak için önemli reformlar yapacaklarını söyledi. Bu reformları sadece metin olarak sunmadıklarını, takvimlendirdiklerini belirtti.

Bakan Şimşek, küresel ekonomide büyümenin düşük seyrettiğini ve finansal koşulların sıkı olduğunu vurguladı. Ancak enflasyondaki düşüşle birlikte faizlerin düşeceğini ve büyümeye ilişkin beklentilerin değişeceğini öngördü.

Bakan Şimşek, yıllık kredi kartı üzerinden kredi hacminin yüksek olduğunu ve enflasyonun üzerinde arttığını söyledi. Bu nedenle kredi kartı ve kredilere sınırlamalar getirdiklerini belirtti.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin kaynak arayışı içinde olduğunu ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yaklaşık 27 milyar dolarlık yenilenebilir enerji yatırımı yapmayı planladığını açıkladı. Ayrıca Dünya Bankası’nın Türkiye’ye 35 milyar dolarlık bir destek sunacağını söyledi.

Bakan Şimşek, kur koruma konusunda belirli bir hedeflerinin olmadığını ve programlarını uygulamayı öncelikli olarak gördüklerini ifade etti. Kur korumadan dönüşlerin olduğunu ve bu talepleri karşıladıklarını belirtti.

Bakan Şimşek, çalışanların alım gücünü artırmak için enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi gerektiğini söyledi. Ancak çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini ifade etti.

Emeklilerin durumunun iyileştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Şimşek, en düşük emekli maaşlarını artırmak için çalıştıklarını vurguladı.

Bakan Şimşek, programlarını uygulayarak Türkiye’nin ekonomik istikrarını sağlamak için sabırla çalışacaklarını ve zorlu bir dönemden geçtiklerini ancak felaketin yaralarını sarmayı önceliklendirdiklerini ifade etti.

Bakan Mehmet Şimşek: Kredi ve kartlarına yeni düzenleme yolda

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!