featured

Bakan Işıkhan: İkinci çeyreği büyümeyle kapatacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye’nin ekonomik büyüme trendine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan değerlendirmelerde, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4 oranında büyüme kaydedildiğini ve bu büyümenin yıl boyunca artarak devam etmesinin beklendiği belirtildi. Bakan Işıkhan, hedeflerinin ikinci çeyreği de büyümeyle kapatmak olduğunu ifade etti.

Ankara Sanayi Odası’nda (ASO) gerçekleşen ağustos ayı meclis toplantısında konuşan Bakan Işıkhan, sanayideki büyüme çabalarının sürdüğünü vurgulayarak, ekonomik büyümenin yanı sıra insan odaklı büyümeye de odaklandıklarını açıkladı.

Bakan Işıkhan, Türkiye’nin dayanıklı bir ekonomiye sahip olduğunu belirterek, Kovid-19 pandemisi döneminde dünya ekonomilerinin gerilemeye devam ettiği bir ortamda Türkiye’nin yatırımlara ve ekonomik faaliyetlere devam ettiğini söyledi. Ülkenin küresel zorluklara ve doğal afetlere rağmen Avrupa Birliği ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü ülkeleri arasında yıllık bazda en hızlı büyüyen ikinci ülke olduğunu paylaştı.

2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4’lük büyüme oranının elde edildiğini belirten Bakan Işıkhan, bu büyümenin yılın geri kalanında da artış göstermesinin beklendiğini dile getirdi. Aynı zamanda, ikinci çeyreğin de büyümeyle kapatılması hedefinin olduğunu vurguladı.

İş ve istihdam konusuna da değinen Bakan Işıkhan, Türkiye’nin tarihindeki en yüksek istihdam seviyesine ulaşıldığını ifade etti. Çalışma Bakanlığı olarak, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla istihdamın artırılmasına yönelik çeşitli teşvikler ve destekler sağladıklarını belirtti. 2023 Temmuz itibarıyla İŞKUR aracılığıyla 103 bin 500 kişinin işe yerleştirildiğini ve Ocak-Temmuz döneminde 687 bin kişinin işe yerleştirilmesine aracılık ettiklerini paylaştı. Bu süreçte, sanayi sektörünün imalat alanında en fazla işe yerleştirme sağlayan sektör olduğunu da aktardı.

Bakan Işıkhan: İkinci çeyreği büyümeyle kapatacağız

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!