featured

Hakem Kurulu, memur zam oranı için üçüncü kez toplandı

Memur ve memur emeklileri için 2024-2025 dönemi zam oranının belirlenmesinde rol oynayacak olan Hakem Kurulu, toplantılarını sürdürüyor. İlk toplantı cumartesi günü gerçekleşirken, ikinci toplantı ise pazar günü yapıldı. Kurul, bugün de memur zam oranına ilişkin kararını belirlemek üzere bir araya geldi.

2024-2025 dönemi maaş zam oranlarının belirleneceği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos’ta başlamış ve 22 Ağustos’ta sona ermişti. Bu görüşmeler sırasında Kamu İşveren Heyeti ve sendikalar arasında 11 hizmet kolunda anlaşma sağlanmıştı. Ancak, taraflar arasında maaş zam oranında bir anlaşma sağlanamamış ve nihai karar Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na bırakılmıştı.

Hakem Kurulu’nun ilk toplantısı 26 Ağustos cumartesi günü Sayıştay Başkanlığı’nda yapıldı. Taraflar, dün de bir araya gelerek kendi tekliflerini sunmuştu. Kurul, bugün saat 10.00’da üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Kesin kararın ay sonuna kadar verilmesi planlanıyor. Kurulun aldığı kararın kesinlik taşıyacağı ve bu karara itiraz edilemeyeceği belirtiliyor. Kurul, nihai kararını 31 Ağustos tarihine kadar açıklayacak ve bu karara itiraz edilmesine izin verilmeyecek.

Kamu İşveren Heyeti, 17 Ağustos’ta yaptığı teklifi revize etmişti. Buna göre, 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 oranında zam önerisi sunulmuştu.

Hükümetin ise ikinci teklifi aynı yüzdeleri içeriyordu: 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde.

Hakem Kurulu, memur zam oranı için üçüncü kez toplandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!